Masonlar Dikilitaş’ı neden seviyor?

Şehirler
Masonların önem verdikleri sembollerden biri de, Eski Mısır mimarisinin önemli unsurlarından biri olan obelisk.Üzerlerinde Eski Mısır’ın hiyeroglif yazıları kazınmış olan obeliskler, asırlar boy...
EMOJİLE

Masonların önem verdikleri sembollerden biri de, Eski Mısır mimarisinin önemli unsurlarından biri olan obelisk.Üzerlerinde Eski Mısır’ın hiyeroglif yazıları kazınmış olan obeliskler, asırlar boyu toprak altında gizli kaldıktan sonra 19. yüzyılda gün ışığına çıkarılıp daha sonra da New York, Londra ve Paris gibi Batılı kentlere taşındılar. Bunlardan birisi de Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Dikilitaş.

Obelisklerin en büyüğünün gönderildiği ülke ise ABD. Bunu organize edenlerin ise yine Masonlar olduğu iddia ediliyor. Çünkü obeliskler ve üzerlerinde taşıdıklarıEski Mısır figürleri, Masonlarca kendi sembolleri olarak kabul ediliyor. Bu obeliskler dünyanın bütün önemli şehirlerinde bulunuyor. Bu şehirler, İstanbul, New York, Washington, Kahire, Vatikan, Kudüs ve Roma olarak sıralanıyor… Mason kelimesinin tam olarak sözlük anlamı “duvarcı ustası” olarak biliniyor… Masonluk, ilk defa tam anlamıyla “Tapınakçılar” olarak da adlandırılan bir cemiyet tarafından oluşturuldu. Tapınakçılara”İsa’nın ve Süleyman Tapınağı’nın Fakir Askerleri” de deniyordu. Tarikat, 1118 yılında, yani Kudüs’ün Haçlılar tarafından ele geçirilmesinden yaklaşık 20 yıl sonra kuruldu. Kendilerine “Süleyman Tapınağı” ile ilgili bir isim verilmesinin nedeni, üs olarak seçtikleri yerin, bu yıkık tapınağın yeri olan “tapınak tepesi” olmasıydı. Sultanahmet Meydanı’ndaki Dikilitaş da, masonlar için adeta bir tapınak. Farklı ülkelerden sivil olarak gelen binlerce Mason, Dikilitaş’ın önünde saatlerce bekler ve bu sayede huzura kavuştuklarını düşünür. 

PİRAMİT’TEKİ GÖZLER

Masonlar için Mısır’daki Piramitler de çok büyük önem taşır. Özellikle de Büyük Piramit. Yani kutsal geometrinin, bu yapıda bütün kutsallığıyla kullanıldığına inanan masonlar her yıl Mısar’a gitme ihtiyacı duyar. Ancak Loca’nın kararlarıyla bu artık bir ritüel olmaktan çıktı. Masonların iki büyük amblemi vardır. Bunun bir tanesi, piramitin tepesindeki herşeyi gören göz ve diğeri pergeldir. 

TÜRKİYE TUTKUSU

Fransa Yüce Konseyi için Türkiye vazgeçilmez bir ülke. Bu konuda son derece önemli adımlar atan Fransızlar, özellikle Türkiye’de görev yapan birçok Fransız’ı Loca’ya aldı. Buna göre bu kişilerin kısa sürede yükselmelerini sağlayan Loca, şimdi de karşılığını beklediğini açıkça ifade etti. Fransız Masonlar da Türkiye’de Loca’nın isteklerini yerine getirmek için yemin etti. 

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme