Mandela’ya son görev

Şehirler
Nelson Mandela için Johannesburg’da yapılacak resmi anma törenine saatler kala FNB Stadyumu dolmaya başladı. Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela için Johannesburg’da yapıla...
EMOJİLE

Nelson Mandela için Johannesburg’da yapılacak resmi anma törenine saatler kala FNB Stadyumu dolmaya başladı.

Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela için Johannesburg’da yapılacak resmi anma törenine saatler kala FNB Stadyumu dolmaya başladı.

Kentte dün geceden bu yana yağan yağmura karşın halk 06.00’da kapıları açılan stadyumda tribünlerdeki yerini alıyor. 95 bin kişi kapasiteli stadyumda şarkılar yankılanıyor.

Güney Afrika hükümeti dün ABD Başkanı Barack Obama, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuanchao, Nambiya Devlet Başkanı Hifikepunye Pohamba,  Hindistan Devlet Başkanı Pranab Mukherjee, Küba Devlet Başkanı Raul Castro Ruz, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve İngiltere Kraliçesi Elizabeth’i temsilen Prens Charles’ın da aralarında bulunduğu 89 devlet ve hükümet başkanının törene katılacağının kesinleştiğini duyurmuştu.

Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın temsil ediyor.

Barack Obama ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da törende birer konuşma yapacak.

Obama’nın törenden sonra Güney Afrika’dan ayrılması bekleniyor.

Törene, uluslararası basın da büyük ilgi gösteriyor. Sabaha karşı stadyum önünde beklemeye başlayan gazeteciler, halka aynı saatte kendilerine ayrılan tribünlerde yerlerini aldı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme