“Lenin’i, Stalin Zehirledi” iddiası

Şehirler
Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin’in cinsel yolla bulaşan frengi hastalığı nedeni ile 1924’de 53 yaşında ölmesi ile ilgili yeni tartışma başladı. İddialara göre LeninR...
EMOJİLE

Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin’in cinsel yolla bulaşan frengi hastalığı nedeni ile 1924’de 53 yaşında ölmesi ile ilgili yeni tartışma başladı.

İddialara göre Lenin’den sonra iktidara gelen Joseph Stalin, Lenin’i zehirletti. Rus tarihçi Lev Lurie’ya göre Stalin kendisine iktidar yolunu kapatacak ve sağlık durumu kötü olan Lenin’i acı bir şekilde zehirledi.

Lenin başlangıçta Stalin’in yönetime gelmesini savunsa da, sonraları Leon Troçki’yi daha öne çıkarmaya başlamıştı. Lenin ölümünden önce yazdırdığı metinlerde Stalin’i kaba tavırları ve hırslı tabiatı nedeniyle eleştiriyor.

Lenin, Stalin’in Komünist Parti Genel Sekreterliği görevinden alınmasını da talep ediyor. Lurie’ye göre Stalin daha sonraki dönemlerde de düşmanları ile mücadele olarak zehirleme yöntemini kullandı.

Rus Basını: "İddiaları Araştırma İmkanı Var"

Rus basınında yer alan iddialara göre, "Lenin’in beyni halen Moskova’da koruma altında. İddiaların araştırılma imkanı var."

1921’de Lenin rahatsızlığı nedeni ile bir kısım kelimeleri unutuyordu. İlk inme sonrası sağ elini kullanamaz hale gelmiş ve sol eli ile yazıları yazıyordu, ikinci inme sonrası ise bir tarafı felçli hale gelmişti. Her şeye rağmen Lenin’in 1924’de iyileşmeye başladığını savunan Lurie, Sovyet liderin yılbaşını kutladığını ve ava çıktığını hatırlattı.

"Stalin’i Desteklemeyi Bırakması Ölümünü Hazırladı"

Ancak Rus tarihçiye göre Stalin’i desteklemeyi bırakması onun ölümünü hazırladı.

Nöroloji Uzmanı Vinters: "Ölüm Nedeni Stres ve Aileden Gelen Kalıtımsal Rahatsızlıklar"

California Üniversitesi’nden (UCLA) nöroloji uzmanı Harry Vinters’a göre Lenin’in ölüm nedeni farklı. Stres ve aileden gelen kalıtımsal rahatsızlıklar Sovyet liderin ölümüne neden oldu.

Lenin’in babası da 54 yaşamında hayatını kaybetmişti. Vinters’e göre elde edilen semptom ve otopsi sonuçları Lenin’in frengi olduğunu kanıtlamıyor. Lenin’in sürekli suikast tehdidi altında yaşadığını kaydeden Vinters da, Lurie’nin "Lenin’i Stalin zehirledi" iddiasının ihtimallerden biri olabileceğini söyledi.

Tartışmalı Ölümler

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ünlü kişilerin ölümleri ile ilgili iddiaların ele alındığı konferansta konuşan uzmanlar Lenin’in dışında King Tut, Christopher Columbus, Simon Bolivar ve Abraham Lincoln gibi isimlerin tartışmalı ölümleri ile ilgili de değerlendirmede bulundu.

Toplantının organizatörü Philip Mackowiak, Lenin’den alınan örneklerin incelendiğini, ancak son derece sertleşen dokulardan bir sonuç alınamadığını söyledi.

"Lenin’in Ölümüyle İlgili Çok Soru İşareti Var"

Lenin’in ölümü ile ilgili çok soru işaretleri olduğuna değinen Mackowiak, "Öncelikle gençti. İkinci olarak herhangi bir risk taşımıyordu. Sigara kullanmıyordu. Tansiyonu yoktu ve kilo olarak da sağlıklı idi. Ancak damar sertleşmesine neden olacak herhangi bir gerekçe bulunamadı. Dolayısı ile dikkate değer bir endişe gerekçesi var" dedi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme