Kofi Annan’dan Suriye uyarısı

Şehirler
BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, daha önce Suriye konusunda hazırladığı 6 maddelik planın uygulanmadığı için krizin derinleştiğini belirterek, sorunun daha büyük tehditl...
EMOJİLE

BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, daha önce Suriye konusunda hazırladığı 6 maddelik planın uygulanmadığı için krizin derinleştiğini belirterek, sorunun daha büyük tehditlere yol açabileceği uyarısında bulundu.

Kofi Annan, İsviçre’nin Cenevre kentinde devam eden Suriye konulu uluslararası toplantıda yaptığı konuşmada, toplantıya katılan taraflara, sorunun çözümü için birlik olma çağrısı yaptı.

Toplantıya BM Güvenlim Konseyi’nin daimi üyeleri İngiltere, ABD, Rusya, Çin ve Fransa’nın yanı sıra Irak, Kuveyt, Katar dışişleri bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ile BM Genel Sekreteri katılıyor. Toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bulunuyor.

Annan, konuşmasında, soruna acil bir çözüm için tarafları birlik içinde harekete geçmeye çağırırken, krizin çözülememesi durumunda bölgeye yayılabileceği, uluslararası terörizmde yeni bir cephe açılabileceği, aşırıcılığın artabileceği, mezhep çatışmasının büyüyebileceği ve silahlarla dolu şiddetin arttığı bir ülkenin ortaya çıkabileceği gibi tehditler bulunduğunu söyledi.

Çözüm için birlik olunmasının önemini konuşmasında sık sık tekrarlayan Annan, "Bugün doğru adımları atmakta yeterli kalamazsak, tarih bizi çok acı bir şekilde yargılayacaktır" dedi.

Annan ayrıca, Suriye’de siyasi geçişin sağlanması, ulusal birlik hükümeti kurulması, özgür seçimler için anayasal reformların yapılması gerektiğinin altını çizerek, toplantıya katılan dışişleri bakanlarına şöyle seslendi:

"Bugün karşınızda iki seçenek var. Ya ortak çıkarlarınızı güvence altına almak için birleşin ya da bölünün ve başarısız olun. Çünkü dış güçlerin rekabet senaryosunda krizin sonuçları elde edilenlerle değil, kimin daha çok acı çektiğiyle ölçülecek."

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme