Kerry: Teröristlere karşı yılmayacağız

Şehirler
Basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şunları söyledi: Bir ay içinde yeni gelişmeler oldu. Özellikle Orta Doğu’da barış süreci ve iki devletin barış süreci konularını ele&...
EMOJİLE

Basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şunları söyledi:

Bir ay içinde yeni gelişmeler oldu. Özellikle Orta Doğu’da barış süreci ve iki devletin barış süreci konularını ele  aldık. Filistin bağlamında da daha önce mutabbık kalınan konularda konuştuk. Ümit ederiz önümüzdeki dönemde Filistin devletin konusunda yeni bir süreç olur ve süreç olarakta kalmaz  ve diplomatik olarak kalır. Amerika ile temaslarımız sürecek. Sayın Başbakanımızın Washington konusunu konuştuk. Suriye konusunu kapsamlı şekilde ele aldık ve bazı konularda mutabbık kaldık. Suriye bu ay en kanlı zaman dilimini geçirdi. Beşar Esad daha büyük saldırılara yönelmektedir. ABD tutumu büyük önem taşıyor. Türkiye’de komşu ülke olmasından dolayı önemli bir rol düşüyor. Önümüzdeki dönemdeki adımlarımızı gözden geçirdik.

Irak konusunu ve toprak bütünlüğü açısından durumunu değerlendirdik. Kıbrıs konusunu ele aldık. Güney Kıbrıs seçimlerden sonra fırsat penceresi doğmuştu bu kalıcı barış için tam vakti olduğu kanaatindeyiz. Hem Türkiye hem Yunanistan ilişkileri hem de Nato ilişkileri olmak üzere Atlantik eksende önemli bir bağ saylayacaktır.

"Mavi Marmara’da tazminatın ödenmesi ve Gazze’deki ambargonun kaldırılması talebimiz vardı. Mavi Marmara’da canı yanan ailelerde hala derin izler var."

Orta Doğu’da bir düzen olacaksa, önemli bir nokta Filistin’dir.

Önümüzde yapacağımız grup toplantısında Suriye’de çoğulcu demokratik bir geçişin sağlanması konusunda Türkiye bütün katkıları yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir.

Bizim önemli olanlardan biri de 1967 sınırları içersinde bir Filistin devletinin kurulmasıdır.

"Kafkasya’daki dengeler ile Mali ve Somali’deki bazı konular üzerinde de atıflarda bulunduk. Kafkasya’daki Türkiye Ermenistan ilişkilerini de ele aldık."

Kerry’nin konuşmasından satır başları:

Sayın Dışişleri Bakanı’na teşekkür ediyorum bizi ağırladığı için. Karşlıklı olarak süreçleri ele alma kararlılığımızı ortaya koymaktayız. ABD Dışişleri Bakanlığı olarak zor bir dönemdeyiz. 25 yaşındaki bir diplomatımızı Afgaistan’da kaybettik. Terörizme karşı bir mücadelemiz var. Bu noktada askeri, siyasi anlamda insanlara destek verilmeye çalışılmakta. ABD hiç bir şekilde terörizmin karşısında mücadeleyi bırakmayacaktır ve başkalarının hayatını korumak için de…

Çok yakın zamanda bir ziyaret daha gerçekleştirmiştik. Çok önemli 2 ülke olarak gerçekleşiyor bu ziyaretler. Çok değerli bir şekilde Türkiye ile ortak işlere baş koyuyoruz. Terörist saldırıları konusunda Türkiye’de önemli bir süreç gerçekleştirdi. 30 yıldır süren terör konusunda Türkiye çok önemli kararlılık ile ilerliyor bu konuda. Her zaman cesaret ve kararlılık ve güvensizlik ortamııyla ilgili adımlar atılacaktır. Tüm vatandaşların çıkarına olacaktır bu süreç. Bu süreçte Türkiye’de çok önemli kazanımlar bırakacaktır. Bu süreci Amerika da destekleyecektir.

Mavi Marmara gemisinde yaşananlarla ilgili tazminat süreci başladı. Her iki tarafta olumlu bir tutum gösteriyor.

Barış süreci ile ilgili konuları el aldık. Türkiye bu noktada çok ciddi şekilde katkı sağlamakta ve bunun da ötesine gidebilecek bir ülke. Özür süreci gerçekleşti ve tazminat süreci de gerçekleşecek.

Türkiye barış atmosferinin oluşturması konusunda da çok merkezi bir konumda. Türkiye Orta Doğu’daki barış sürecinde çok önemli bir liderlik konumundadır.

Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme