“Kafkasya Emirliği” lideri Doku Umarov öldü’

Şehirler
Çeçen internet sitesi Kavkaz Center, Kafkasya Emirliği’nin lideri Umarov’un ‘şehit olduğunu’ belirtti. Site, “hayatının 20 yılın cihada adayan” Çeçen liderin n...
EMOJİLE

Çeçen internet sitesi Kavkaz Center, Kafkasya Emirliği’nin lideri Umarov’un ‘şehit olduğunu’ belirtti. Site, “hayatının 20 yılın cihada adayan” Çeçen liderin nasıl yaşamını yitirdiği hakkında ise detaylı bilgi vermedi.

Rus yetkililer geçtiğimiz yıllarda birkaç kez Umarov’un öldüğünü duyurmuş, Çeçenler bunu hiçbir zaman doğrulamamıştı.

Çeçen lider ise geçmişte, öldürüldüğünün iddia edilmesinden birkaç gün sonra video kayıtlar yayınlayarak sağ olduğunu bildirmişti.

Kavkaz Center daha sonra Twitter üzerinden bir de mesaj yayınlayarak, Kafkasya Emirliği’nin liderliğine Doku Umarov‘un yerine Ali Ebu Muhammed‘in seçildiğini duyurdu.

Kafkasya Emirliği son yıllarda Rusya’da düzenlenen çok sayıda saldırının sorumluluğunu üstlenmişti. Bu eylemler arasında 2010’da Moskova Metrosu’nda düzenlenen ve 39 kişinin öldüğü intihar saldırıları ile 2011’de Moskova Havaalanı’nda düzenlenen ve 36 kişinin öldüğü saldırı da vardı.

Umarov, Soçi’deki Kış Olimpiyatları sırasında çeşitli saldırılar düzenleme tehdidinde de bulunmuştu.

2006’da lider olmuştu

Çeçenistan Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan etmiş, Kremlin daha sonra kanlı savaşlar sonucu bölgede yeniden kontrolü sağlamıştı.

Doku Umarov da bölgenin daha özerk bir yönetime sahip olduğu 1997 ve 1998 yıllarında Çeçenistan Milli Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak görev yapmıştı.

Umarov, Abdülhalim Saydullayev’in Rus ordusu tarafından öldürülmesinin ardından 2006’da ayrılıkçı Çeçenlerin lideri olmuştu. Umarov, aynı yıl öldürülen ünlü Çeçen lider Şamil Basayev’a yakın bir isim olarak biliniyordu.

Kadirov: Umarov öldürüldü

Öte yandan, Çeçenistan’ın Rusya tarafından atanan lideri Ramazan Kadirov da Instagram üzerinden bir açıklama yaparak Umarov’un öldürüldüğünü söyledi.

Kadirov, “Daha önce Umarov’un 2014 Soçi Olimpiyatları için tehdit oluşturmadığını, onu olimpiyat oyunları öncesi öldüreceğimizi söylemiştik. Umarov özel bir operasyonu sonucu öldürüldü.” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme