‘İsveç tarafsızlığını tarihe gömdü’

Şehirler
Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde bulunan ve 19 Haziran’da bu ülkeden siyasi sığınma hakkı alan Assange, Ekvador’un devlet televizyonu Gama’da yayımlanan demecinde, &qu...
EMOJİLE

Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde bulunan ve 19 Haziran’da bu ülkeden siyasi sığınma hakkı alan Assange, Ekvador’un devlet televizyonu Gama’da yayımlanan demecinde, "İsveç tarafsızlığını tarihin karanlıklarına gömdü" ifadesini kullandı.

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, İsveç’in kendisini ABD’ye gönderebileceğini ve burada da idam cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

İsveç’in 1970’li yıllardaki büyük sosyal ilerlemelerinden sonra üzücü biçimde değiştiğini savunan Assange, bu ülkenin Afganistan’daki güçlerinin ABD komutası altında olmasından da üzüntü duyduğunu söyledi.

Assange, parlamentosu Libya’ya uçak gönderilmesini onaylayan ilk ülke olan İsveç’in, kişi başına dünyada en çok silah üreten ülke olduğunu ve aynı hesaplamada üretiminin İsrail’in iki katını bulduğunu ileri sürdü.

İKİ ÜLKE ARASINDA DİPLOMATİK KRİZ

İki aydır Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde bulunan Assange’ın durumu nedeniyle, İngiltere-Ekvador arasında diplomatik kriz yaşanıyor.

İngiltere, iki kadına tecavüz ettiği öne sürülen ve İsveç’e iadesi kararlaştırılan Assange’ın, büyükelçilikten ayrılması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanacağını belirtiyor.

İngiliz polisi Londra’daki Ekvador büyükelçilik binası önünde 24 saat nöbet tutuyor.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme