İstanbul’daki Nükleer Zirve Sona Erdi

Şehirler
İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa ve İngiltere ile Almanya’dan oluşan ”5 1” ülkeleri arasında...
EMOJİLE

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa ve İngiltere ile Almanya’dan oluşan ”5 1” ülkeleri arasındaki nükleer müzakereler sona erdi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda saat 11.00 sıralarında başlayan, toplu ve ikili görüşmeler şeklinde yapılan müzakereler yaklaşık 10 saat sürdü.

Toplu müzakereler, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili başkanlığında gerçekleştirildi..

Müzakerelerin tamamlanmasının ardından basın toplantısına geçildi.

İran ile batılı ülkeler 23 Mayıs’ta Bağdat’ta bir kez daha bir araya gelecek.

ASHTON’DAN AÇIKLAMA

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran’la nükleer müzakerelerin, ”yapıcı ve yararlı”, ”bir süre önce İran’la yapılan mektup teatisinin ruhuna uygun” olduğunu belirterek, 23 Mayıs’ta Bağdat’ta tarafların tekrar toplanacağını bildirdi.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa ve İngiltere ile Almanya’dan oluşan ”5 1” ülkeleri arasındaki nükleer müzakereler tamamlandı.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki görüşmelerin ardından basın toplantısı yapan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton, "İran’la nükleer konusu ile ilgili müzakereler yapıcı ve yararlı olmuştur ve bir süre önceki İran’la yaptığımız mektup teatisinin ruhuna uygun olmuştur" dedi.

Ashton, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması çerçevesinde yüklenilen bütün yükümlülüklerin İran tarafından yerine getirilmesinde ve ancak bu yapılırken İran’ın da, nükleer enerjinin barışçıl yollarda kullanılmasına ilişkin hakkına saygı duyma konularında mutabık kalındığını belirtti.

Görüşmelerde bir dizi diyalog çerçevesinde acil ve pratik adımlar atarak, güven artırıcı önlemler almayı ve İran’ın bütün uluslararası taahhütlerini nasıl yerine getireceğini tartıştıklarını ifade eden Ashton, bunu yaparken de adım adım ve mütekabiliyet çerçevesinde bir yaklaşım uygulama konusunda anlaştıklarını söyledi.

Bu adımların kapsamlı müzakereler sonucunda bir çözüme ulaştıracağını vurgulayan Ashton, böylece İran’daki programın sadece barışçıl nedenlerle kullanılıp kullanılmayacağı konusundaki soru işaretlerinin ortadan kaldıracağını söyledi.

Ashton, "Bundan sonra 23 Mayıs’ta yeniden toplanacağız, ancak temsilcilerimiz ondan önce bir araya gelecekler" dedi.

SAİD CELİLİ’NİN DEĞERLENDİRMESİ

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, İstanbul’da gerçekleştirilen İran ile ”5 1” ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelere ilişkin, ”Bugün yaptığımız çalışmalara baktığımda, işbirliğine dayalı yaklaşım çerçevesinde başarılı bir görüşme yaptığımızı düşünüyorum. İleriye doğru bir adım attık ve bu süreçte bugüne kadar geldiğimiz noktayı temel alarak ileriye doğru devam ettiğimizde bundan sonraki görüşme turunda da başarılı olabileceğimizi umuyorum” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme