İsrail’in en büyük müttefiki ABD

Şehirler
 Göreve geldiği 2008 yılından bu yana İsrail’e ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, Tel Aviv’e geldi. Obama, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin N...
EMOJİLE

 Göreve geldiği 2008 yılından bu yana İsrail’e ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, Tel Aviv’e geldi.

Obama, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından karşılandı. Merdivenlerden el sallayarak inen Obama, Peres ve Netanyahu ile sıcak bir şekilde kucaklaştı.

Son 65 yıl boyunca ABD, İsrail’in en büyük müttefiki oldu

Obama, Ben Gurion Havaalanı’ndaki karşılamadan sonra yaptığı konuşmada, ”Son 65 yıl boyunca ABD İsrail’in en büyük müttefiki ve arkadaşı olmuştur” dedi.

ABD ile İsrail’in iki güçlü demokrasi olduğunun altını çizen Obama, iki ülke arasında ticaret, sağlık ve teknoloji alanında yaşanan işbirliğine de işaret ederek, şöyle konuştu:

”Yan yana duruyoruz, çünkü kutsal topraklara barış gelmeli. Zorlukların farkında olsak da hiçbir zaman komşularıyla barış içinde yaşayan bir İsrail’e dair vizyonumuzu kaybetmeyeceğiz. Ziyaretime şunu açıkça ifade ederek başlamak istiyorum. ABD, İsrail devletinin yanında duruyor, çünkü temel ulusal güvenlik çıkarlarımız bundan yana. Bu iki ülkeyi de mutlu ve müreffeh kılıyor, dünyayı daha iyi bir yer haline getiriyor.”

ABD Başkanı Obama, ”İttifakımız ölümsüz ve sonsuz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Demir Kubbe’yi inceledi

Obama, Cumhurbaşkanı Şimon Perez ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile ABD tarafından finanse edilen ve özel olarak havaalanına getirilen ”Demir Kubbe” (Iron Dome) füze savunma sistemini inceledi.

Obama daha sonra ”Marine Force-1” helikopteriyle Kudüs’e hareket etti.
Obama’ya İsrail ziyaretinde aralarında Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de bulunduğu kalabalık bir heyet eşlik ediyor.

Netanyahu: Filistin’le barış istiyoruz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ”Ortadoğu’da tarihi değişim süreci yaşanırken İsrail’in yanında durduğunuz için teşekkürler” diye konuştu.

Netanyahu, ”Bu ilişki, komşularıyla istikrarlı ve güvenli bir barışa ulaşmak isteyen İsrail’in bu amacını gerçekleştirmesi için de çok önemli. Filistinli komşularımızla barış sağlamak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Obama, Peres ile bir araya geldi

Barack Obama, Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile de Kudüs’teki Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda bir araya geldi. Obama ve Peres, görüşmenin ardından basına açıklama yaptı.

Obama, görüşmede bölgesel gelişmeler, İran’ın nükleer faaliyetleri ve İsrail-Filistin barış süreci gibi konularda Peres’in perspektifi konusunda fikir edinme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Obama, "Kendisine şunu söyledim. Bu işte, İsrail devletinin ABD’den daha büyük bir dostu olmayacak. Yapacağımız işler, bugün gördüğümüz çocukların güvenlik, barış ve refaha sahip olmasına imkan sağlayacak” ifadesini kullandı.

Gazze’de protesto

Bu arada, Obama’nın İsrail ve Filistin’i ziyareti, Gazze’de yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.
Kadın ve çocukların katıldığı gösteride protestocular üzerinde ”Obama, Filistinli çocuklar işgale hayır diyor”, ”Obama Filistin’e hoş gelmedin” yazılı pankartlar taşıdı. ABD ve Obama karşıtı slogan atan göstericiler, ABD bayrağını yaktı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme