İsrail’den Son 3 Yılın En Kanlı Saldırısı

Şehirler
İsrail ordusunun, Gazze’den ülkenin güneyine roket fırlatılmasına misilleme olarak cuma öğleden sonra başlattığı saldırılarda en az 14 Filistinli hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı. Önceki ...
EMOJİLE

İsrail ordusunun, Gazze’den ülkenin güneyine roket fırlatılmasına misilleme olarak cuma öğleden sonra başlattığı saldırılarda en az 14 Filistinli hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı. Önceki günkü saldırı sırasında Filistin Halk Direnişi Komitesi adlı örgütün lideri Züheyr el Kaysi ile örgütün önde gelen diğer ismi Mahmut Hanani’nin hayatını kaybettiği bildirildi.

İslami Cihad’ın askerî kanadı Kudüs Tugayları da İsrail saldırıları sırasında 10 üyesinin öldüğünü açıkladı. Misillemeye yol açan roket saldırılarını ise Halk Direnişi Komitesi ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın lideri olduğu El Fetih’in askerî kanadı El Aksa Tugayları üstlendi. İsrail’in son saldırısını kınayan Abbas ve Hamas, Tel Aviv’i bilinçli bir şekilde tansiyonu yükseltmeye çalışmakla suçladı. İsrail ile Gazze’nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas arasında fiili bir ateşkes durumu bulunuyor.

Ancak Hamas, kontrolü altında bulunmayan örgütlerin İsrail’e yönelik saldırı gerçekleştirmesine engel olamıyor. İsrail ise bölgenin hakimi durumunda bulunan Hamas’ı tüm saldırılardan sorumlu tutuyor. Uzmanlar, Suriye ve diğer Arap ülkelerinde yaşanan gelişmelerden dolayı Filistin sorununun artık eskisi kadar dünya gündemini işgal etmediğini, bu durumun da İsrail’in daha rahat hareket etmesini sağladığını belirtiyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme