“İsrail olmasaydı, İsrail’i kendimiz icat ederdik”

Şehirler
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, “J Street” adlı Yahudi kuruluşunun konferansındaki İran’a en sert yaptırımların Obama döneminde uygulandığını söyledi. Biden, “Amerika’nın İsrail’in güvenliğine olan s...
EMOJİLE

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, “J Street” adlı Yahudi kuruluşunun konferansındaki İran’a en sert yaptırımların Obama döneminde uygulandığını söyledi. Biden, “Amerika’nın İsrail’in güvenliğine olan sarsılmaz desteği sadece İsrail’e ahlaki bağlılığımız değil, karşılıklı ulusal güvenlik çıkarlarımızı temel alıyor. Eğer bir İsrail olmasaydı, çıkarlarımızın korunabildiğinden emin olmak için bir tane (İsrail) icat ederdi” diye konuştu.

Ruhani kuzu postunda kurt

Öte yandan BM’nin 68. Dönem Genel Kurulu’nda konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran’ın nükleer programını ve İranlı yetkililerin son dönemde başlattıkları ılımlı yaklaşımı hedef alarak “Ahmedinejad kurt postu içindeki kurttu ama Ruhani koyun postundaki kurt. Keşke biz de Ruhani’ye inanabilsek. Barışçıl enerji üretmek isteyen bir ülke niçin yeraltına nükleer tesis kurar ve niçin BM Güvenlik Konseyi kararlarına karşı gelir” dedi.

Netanyahu yalan söylüyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Obama ile telefon konuşması sonrası ABD-İran yakınlaşmasına şüpheyle bakan İsrail’e İran’dan suçlama geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’ye “gözünü açık tutması” ve Tahran’a inanmaması uyarısında  bulunan Netanyahu’yu yalan söylemekle suçlayıp “Netanyahu ve meslektaşları, 1991’den beri ‘İran 6 ay içerisinde nükleer silah geliştirecek’ diyor. 22 yıl geçti, hâlâ aynı şeyi diyorlar” ifadelerini kullandı.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme