İran’dan ilginç yasak

Şehirler
İran’da döviz tasarrufu ve yerli üretimi teşvik tedbirleri kapsamında, lüks tüketim maddeleri olarak adlandırılan bazı ürünlerin ithalat ve ihracatı durduruldu. İran, Batı ülkeleriyle yaşadığı n...
EMOJİLE

İran’da döviz tasarrufu ve yerli üretimi teşvik tedbirleri kapsamında, lüks tüketim maddeleri olarak adlandırılan bazı ürünlerin ithalat ve ihracatı durduruldu.

İran, Batı ülkeleriyle yaşadığı nükleer anlaşmazlık yüzünden bir süredir ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya… Yaptırımlar, İran’ın uluslararası ödeme sisteminden yararlanmasına da engel oluyor. Tahran yönetimi, yaşadığı sıkıntıları aşmak için yeni bir karar aldı.

İran Bakanlar Kurulu, "döviz tasarrufu, yerli üretimi artırma, tüketici ve üreticileri koruma" gerekçesiyle ithalatı ve ihracatı durdurulan ürünlerin yeni listesini açıkladı.

İşte İthalatı Yasaklanan Ürünler

Buna göre, lüks ve temel tüketim maddesi olmayan ürünler kapsamında yer alan mobilya, beyaz eşya, klima, otomobil, oyuncak, giyim, diz üstü bilgisayar, cep telefonu, kakao, kahve, kozmetik, saat, motosiklet, halı ve bazı gıda ürünleri ile inşaat malzemeleri artık ithal edilemeyecek.

Ancak diz üstü bilgisayar ve cep telefonu gibi diğer bazı ürünler arz-talep dengesine göre gelecekte listeden çıkarılabilecek.

Gıda ve Kimyasal Ürünlerin İhracatına Yasak

İhracatı yasaklanan ürünlerin başında ise gıda ve kimyasal ürünler geliyor. Buna göre; buğday, arpa, mısır, soya başta olmak üzere birçok tahıl ürünü ile kırmızı et, süt tozu, yağ çeşitleri, canlı hayvan, ham deri, araba lastiği, kağıt, çelik ve bazı kimyasal ürünler ikinci bir karara dek ihraç edilemeyecek.

Borsa gündem

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme