İnsanlık suçuyla yargılanacak

Şehirler
Komor bayrağıyla Gazze’ye insani yardım taşıyan ve İsrail’in saldırısı sonucu 9 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisinin hukuk heyeti, Komor devletinden aldığı yetkiyle İsrail’i Uluslararası...
EMOJİLE

Komor bayrağıyla Gazze’ye insani yardım taşıyan ve İsrail’in saldırısı sonucu 9 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisinin hukuk heyeti, Komor devletinden aldığı yetkiyle İsrail’i Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) şikâyet etmişti. Avukatların İsrail aleyhine açtığı davayı kabul eden Uluslararası Ceza Mahkemesi, önemli bir karara imza attı. 

LAHEY’DE SANIK OLABİLİR 

Mahkeme, suçun Roma statüsü gereği insanlığa karşı işlenip işlenmediğini değerlendirdikten sonra dosyayı bir üst kurula gönderdi. Dosyayı üst kurul da onaylarsa, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Genelkurmay Başkanı Gavriel Aşkenazi ve saldırıya katılan askerler insanlık suçu işledikleri gerekçesiyle Lahey’de sanık sandalyesine oturacak. Dosyanın onaylanmasıyla İsrail, ‘insanlık suçu’ndan ilk kez uluslararası hukuk önünde yargılanabilecek.

GELİŞMELERDEN UMUTLUYUZ 

Davanın yeni bir aşamaya geçtiğini belirten Avukat Uğur Yıldırım, “Hukuki gelişmelerden ümitliyiz. Mavi Marmara mağdurlarının zararlarını, yaşadıkları mağduriyeti ve işkenceleri içeren formları UCM’ye ulaştırdık. Mahkemeden bu konuda ayrı bir duruşma yaparak mağdurların ifadelerine başvurmasını talep edeceğiz. Türkiye’de savcıların ve BM heyetinin yerli ve yabancı mağdurlardan aldığı ifadeleri de dosyaya koyacağız” dedi. 

EMRİ VERENLER VE UYGULAYANLAR YARGILANIR

İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası Hukuk Profesörü Hasan Köni: Dava üst kurulda da kabul edildiğinde yargılama başlar. Bu emri veren devlet adamı, üst rütbeli asker ve eylemi gerçekleştiren askerler yargılanır. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin hem maddi hem de manevi yaptırımları olabiliyor. Mahkeme, hapis cezası da verebilir, tazminata da mahkûm edebilir. Bu tür yaptırımlar uygulanabilir.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu Sözcüsü Öztürk Türkdoğan: Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suçlarda davalar görülüyor. Mavi Marmara’da da toplu öldürme olduğu için insanlığa karşı suç olarak değerlendirilebilir. Bu durumda saldırının talimatını verenler ve askerler hakkında dava açılabilir. Hatta soruşturma aşamasında tutuklama da çıkarılabilir. Ömer El Beşir için süreç böyle olmuştu. 

Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme