Her taşın altında o var

Şehirler
New York metrosuna önceki gün asılan İslam karşıtı afiş şu sözleri içeriyor: ‘Uygar insanlar ile barbarlar arasındaki savaşta uygarlardan taraf olun. İsrail’i destekleyin. Cihadı bozguna u...
EMOJİLE

New York metrosuna önceki gün asılan İslam karşıtı afiş şu sözleri içeriyor: ‘Uygar insanlar ile barbarlar arasındaki savaşta uygarlardan taraf olun. İsrail’i destekleyin. Cihadı bozguna uğratın.’ Afiş provokasyonunu başlatan kişi Pamela Geller adlı aşırı sağcı bir aktivist.

2009 yılında İsrail lobisinin finans desteği ile ABD’de ‘Amerikan Özgürlük Savunma Girişimi’ adlı bir hareket başlatıldı. Hareketin kurucusu, aşırı sağcı, İslam karşıtı görüşleriyle ünlenen Pamela Geller isimli bir blog yazarı. ‘Atlas Shrugs’ adlı blogun sahibi olan Geller örgütü, ABD’yi ‘İslam barbarlığından ve şeriat tehlikesinden korumak, Marksizm gibi sol ideolojileri ülkede yaymak isteyen vatan hainlerinden temizlemek’ amacıyla kuruyor. 2011 yılında, 11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kulelerin bulunduğu yerde, dinler arası diyalog mesajı vermek için inşa edilmek istenen ’11 Eylül Camii’ne karşı anti-İslam hareketleri başlatıldığında yine aynı organizatörün ismi duyuldu:

Pamela Geller. Aşırı sağcı Geller ve Robert Spencer adlı ABD’li, camiye karşı ‘ABD’nin İslamileştirilmesine Dur De’ girişimini başlatan kişiler oldular.

Fikir babaları ise 2010’da ‘Avrupa’nın İslamileşmesine Dur De’ hareketini başlatan ABD’li Gravers Pedersen’dı. Yani hem ABD’de hem Avrupa’da, son 3-4 yılda başlatılan İslam karşıtı hareketlerin organizatörleri Geller ile ortakları Pedersen ve Spencer. Finansörleri ise şüphesiz İsrail.

BİR SONRAKİ ADIM WASHINGTON

Nitekim Pamela Geller’in son icraatı doğrudan İslam’a karşı İsrail’in desteklenmesini içeriyor. Bir süre önce Geller, New York metrosuna İslam karşıtı bir afiş asılması için mahkeme kararı çıkarttığını açıklamıştı. Hz. Muhammed’e hakaret içeren ABD-İsrail yapımı filmin İslam dünyasında yol açtığı öfke devam ederken Geller’in bu adımı ABD’li yetkililer tarafından da provokasyon olarak nitelendirilmişti. Ancak ‘Amerikan yasaları gereği’ afiş önceki gün New York’taki 10 metro istasyonuna asıldı. Her kesimden insanın tepkisini çeken afişte şu sözler yer alıyor: ‘Uygar insanlar ile barbarlar arasındaki savaşta uygarlardan taraf olun. İsrail’i destekleyin. Cihad’ı bozguna uğratın’ Geller, ilanın Washington’daki toplu taşıma araçlarına asılması için de mahkemeye başvurduğunu da söyledi. Geller’in İslam karşıtlığını bu denli açık bir şekilde ilan etmesi bazı İsrail çevrelerini de rahatsız ederken ‘Amerikan Savunma Ligi’nin de tepkisini çekti. Örgüt Geller’in bu sert tutumunun ‘İslami kesimi daha da radikalleştireceği’ yorumunda bulundu.

ABD’liler de rahatsız: Çok kötü bir fikir

İslam karşıtı afişler New York metrosuna asılır asılmaz yolcuların tepkisini de beraberinde getirdi. Manhattan’da Associated Press muhabirine konuşan Colby Richardson isimli New Yorklu, ‘Bu çok kötü bir fikir. Bir tarafı barbar diğer tarafı da medeni olarak nitelendirmenin tartışmalara neden olacağı ortada’ dedi. Cameron McCabe isimli bir başka yolcu da, ‘Birilerinin böyle bir afiş asmak istemesinin çok talihsiz olduğunu düşünüyorum ama bunu yapmaya hakları olduğunu da düşünüyorum’ dedi.

Örgütün kuruluş ilkelliği…

New York metrosuna İslam karşıtı afişleri asan Pamela Geller’in kurduğu ‘Amerikan Özgürlük Savunma Girişimi’ adlı bir hareketin kuruluş ilkeleri ilginç. İlk madde şu: Örgüt, global cihad’a doğrudan veya dolaylı hizmet eden her türlü resmi, ulusal, yerel vatan hainlerine, onun işbirlikçisi olan medyaya, solcu-Marksist ideolojileri ABD’de yaymaya çalışanlara karşı kurulmuştur. Diğer bazı maddeler ise şu şekilde sıralanıyor:

– Örgüt Amerikan şehirlerindeki her ‘İslami grişimin’ engellenmesi için lokal grupları organize eder.

– İsrail karşıtı gösterilere karşı ‘kontr-gösteriler’ düzenler.

– Avrupa ve İsrail’deki aktivist gruplarla, cihad karşıtı görüş etrafında işbirliği sağlanır.

– Cihad karşıtlığını sadece makale ve konferanslarla değil eylem yoluyla anlatılır.

YeniŞafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme