Hedefimiz bağımsız ve yaşanabilir bir Filistin

Şehirler
Kerry, 3 günlük İsrail-Filistin ziyaretini tamamlamasının ardından ülkesine dönerken basına yaptığı açıklamada, “İsrail ile Filistin arasında barış imkansız değil. Şimdi, elimizde daha önce olma...
EMOJİLE

Kerry, 3 günlük İsrail-Filistin ziyaretini tamamlamasının ardından ülkesine dönerken basına yaptığı açıklamada, “İsrail ile Filistin arasında barış imkansız değil. Şimdi, elimizde daha önce olmayan barış fırsatına sahibiz. Filistin halkı için nihai hedefimiz, bağımsız yaşanabilir bir Filistin devletinin kurulmasıdır. Bu hedefe ulaşmak hayal değildir” diye konuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu ile görüştüğünü belirten Kerry, ”Zor ve önemli olan barışın sağlanması için iki liderle de görüştüm. Kendileri de bana barışın sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler” ifadesini kullandı.

Filistin ve İsrail arasındaki barış müzakereleri konusunda olumsuz düşünenlerin, sürecin başından itibaren “Ortadoğu’da barış mümkün değildir” diyerek karamsarlığa düştüğünü dile getiren Kerry, şunları kaydetti:

”ABD, barış görüşmelerinin başladığı tarihten bu yana tarafların diyalog görüşmelerini yakından takip ediyor. Barışın kolay ve hemen gerçekleşecek bir şey olmadığını biz de biliyoruz, ilgili taraflar da. İki lider de barış görüşmelerinin başarıyla sonuçlanacağına ve iki ülke halkının barış içinde huzurlu bir şekilde yaşayacağına inanıyor. İsrail’e olan desteğimiz çok eskilere dayanıyor. Aynı destek bugün de devam ediyor. İsrail için istediğimiz güven ve istikrarı, Filistin için de istiyoruz. Filistin halkı için nihai hedefimiz, bağımsız yaşanabilir bir Filistin devletinin kurulmasıdır. Bu hedefe ulaşmak hayal değildir.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme