Hamaney’den Ahmedinejad’a uyarı!

Şehirler
Dini liderin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Ayetullah Hamaney, Tebriz’den gelen heyet ve vatandaşlarla görüşmesinde yaptığı konuşmada, ülkede son dönemde siyasi gerginliğe dönüşe...
EMOJİLE

Dini liderin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Ayetullah Hamaney, Tebriz’den gelen heyet ve vatandaşlarla görüşmesinde yaptığı konuşmada, ülkede son dönemde siyasi gerginliğe dönüşen erkler arasındaki yetki kullanımına ilişkin tartışmalara değindi.

"Bir erkin başkanının, ispatlanmamış bir iddiadan dolayı diğer iki erki suçlaması şerri hukuka, yasalara ve halkın hukukuna aykırıdır" diyen Hamaney, isim vermeden Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı uyardı.

Hamaney, Meclis Başkanı Ali Laricani’nin, Ahmedinejad’ın suçlamaları karşısında kendisini savunmasını da "gereksiz ve haddinden fazla" olarak değerlendirdi.

Meclisin gensoru ile İş, Refah ve Kooperatif Bakanı Abdulrıza Şeyhülislami’yi görevden almasını da yanlış bulan Hamaney, gensoru gerekçesinin doğrudan bakan ile ilgili bir konu olmadığına dikkati çekti.

Ayetullah Hamaney, "Halk huzur, sükunet ve ahlaka riayet edilmesini istiyor. Ben, şimdilik nasihat ediyorum" ifadesini kullandı. Halkın son yaşananlardan duyduğu rahatsızlığın kendisini de rahatsız ettiğini belirten Hamaney, bugünkü nasihat ve söylenmelerini, birbiri aleyhinde kullanmamaları konusunda da ilgilileri ikaz etti.

Yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında alenen yapılan tartışmalar üzerine sivil toplum kuruluşları, siyasi ve dini liderler tüm tarafları uyaran açıklamalarda bulunmuştu.

‘Nükleer silahların imha edilmesi gerek’

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, dünyadaki tüm nükleer silahların imha edilmesi gerektiğini söyledi. Dini liderin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Ayetullah Hamaney, bir kabulde yaptığı konuşmada, ülkesinin nükleer enerji programının barışçıl olduğunu ifade etti.

Nükleer silah edinmek istemediklerini yineleyen Ayetullah Hamaney, "Nükleer silahların imha edilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Ayetullah Hamaney, "Böyle bir inancımız olmayıp nükleer silah edinmek isteseydik, hiçbir güç bizi engelleyemezdi" ifadesini kullandı. Dünyanın kitle imha silahlarından arındırılması gerektiğini vurgulayan Hamaney, bir süre önceki fetvasında, "Her çeşit kitle imha silahı üretmek, bulundurmak, depolamak ve kullanmanın haram olduğunu" belirtmişti.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme