Guantanamo’nun en genç mahkumu serbest

Şehirler
2002’de 15 yaşındayken tutuklanan Kanadalı Ömer Kadir, 13 yıl sonra serbest kaldı Küba’daki Guantanamo Hapishanesi’nde 13 yıl tutuklu kaldıktan sonra Kanada’ya iade edilen Afga...
EMOJİLE

2002’de 15 yaşındayken tutuklanan Kanadalı Ömer Kadir, 13 yıl sonra serbest kaldı

Küba’daki Guantanamo Hapishanesi’nde 13 yıl tutuklu kaldıktan sonra Kanada’ya iade edilen Afganistan asıllı Kanada vatandaşı Ömer Kadir (28), kefaletle serbest kaldı. Kadir, 15 yaşındayken Afganistan’da tutuklanmıştı, Guantanamo’nun en genç mahkumuydu.

Kanada’nın Edmonton kentindeki Alberta Temyiz Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada hakim Myra Bielby, Ömer Kadir’in kefaletle serbest bırakılmasına itiraz eden güvenlik makamlarının delil ve beyanlarını yeterli bulmadı. Duruşma sonunda “Ömer Kadir, gitmekte özgürsün” diyen Hakim Myra Bielby, Kadir’in gece sokağa çıkma yasağı altında avukatı Dennis Edney ile birlikte yaşaması şartıyla serbest kalmasına karar verdi. Elektronik kelepçe takılan Kadir, güvenlik makamlarının onayı olmadan Alberta eyalet sınırları dışına çıkamayacak.

“KADİR’E AĞIR İŞKENCELER EDİLDİ”

Mahkeme çıkışı basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Kadir’in avukatı Dennis Edney, 15 yaşında girdiği Guantanamo’da 13 yıl hapis kalan Kadir’in, rehabilitasyona ihtiyacı olduğunu ve bunun zaman alacak bir tedavi olacağını söyledi. “Şu an inanılmaz derecede mutluyum” diyen Avukat Edney, “Bugün, adalet için muhteşem bir gün” diye konuştu. Ottawa’daki yetkililerin, Ömer Kadir hakkındaki beyanlarının gerçek olmadığını kaydeden Dennis Edney, “Ömer Kadir hakkında ileri sürülenlerin hiçbiri doğru değildir. Kadir, yarın halka tüm gerçekleri anlatacak. O zaman herkes öğrenecek. Ömer Kadir’e ağır işkenceler edildi ve Kanada da buna katıldı” dedi.

Hakimin, Ömer Kadir’in kendisi ile birlikte yaşamasını şarta bağladığını hatırlatan bir gazeteciye Dennis Edney, “Evet, eşim günlerdir evimizi Ömer için hazırlıyor. Ona yeni elbiseler aldık. Eşim, onun hoşlanacağı Asya yemeklerini öğrenmeye başladı. Sizleri de bekliyoruz” cevabını verdi.

Dünya Bülteni’ndeki haberinde ailesi ile birlikte 15 yaşında iken tatil için gittiği Afganistan’da, ABD askerlerinin bir operasyonunda arada kalan Ömer Kadir, bir ABD askerini öldürdüğü iddiası ile yargılanıp Guantanamo’ya getirilmişti. 13 yıl boyunca kaldığı Guantanamo’dan geçen yıl Kanada’ya iade edilen Ömer Kadir, gördüğü ağır işkenceler nedeniyle, yöneltilen tüm suçlamaları kabul ettiğini ancak bu suçları işlemediğini açıklamıştı.

Öte yandan Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Steven Blaney, parlamentoda gazetecilere yaptığı kısa değerlendirmede, Ömer Kadir’in serbest bırakılması kararının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Blaney, Kadir’in demir parmaklıklar arkasında olması gerektiğini savundu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme