Gizli görüşmeler yapıldı: Esed yolcu!

Şehirler
Kuveyt’e ait Es-Siyase adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Irak, Rusya, İran, Güney Afrika ve Cezayir temsilcilerinden oluşan heyet, gizlice Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile ailes...
EMOJİLE

Kuveyt’e ait Es-Siyase adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Irak, Rusya, İran, Güney Afrika ve Cezayir temsilcilerinden oluşan heyet, gizlice Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile ailesinin ülkeden güvenli çıkışı için görüşmelere başladı.

Irak Başbakanı Maliki’ye yakın kaynaklara dayandırılan haberde, Esed’in ülkeyi terk etme zamanı ve şekli konusunda iki ihtimal üzerinde duruluyor. Birincisi, Esed’in ülkeyi gizlice terk etmesi ikincisi ise yetkilerini resmi televizyon aracılığıyla bir başkasına devrederek ülkeden ayrılması.

Görüşmelerde, Suriye yönetimine bağlı birlikler ile Özgür Suriye Ordusu arasındaki olası büyük Suriye Savaşı’ndan önce, Esed’in ülkeden çıkması gerektiğini savunanlar Suriye Devlet Başkanı’nın Tartus ya da Lazkiye’de son konuşmasını yaparak ülkeyi terk etmesi görüşünü destekliyor.

Esed’in sığınacağı ülkelerin İran, Beyaz Rusya, İngiltere, Brezilya, Arjantin, Venezuela ve Rusya olarak sıralandığı kaydedildi.

Öte yandan görüşmelerde, Suriye ordusunun Batı tarafından kimyasal silah ve stratejik öneme sahip silahların garanti altına alınmasını ve Esed sonrası dönemde aktif rol almayı istediğinin de görüşülen konular arasında yer aldığı iddia edildi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme