Geleceğe oy verin

Şehirler
Obama, "Biriken zorluklara çözüm getirmek birkaç yıldan fazlasını alacak. Önerdiğimiz yol zorlu olabilir ama daha iyi bir geleceğe açılıyor ve bu geleceği seçmenizi istiyorum” dedi.   ...
EMOJİLE

Obama, "Biriken zorluklara çözüm getirmek birkaç yıldan fazlasını alacak. Önerdiğimiz yol zorlu olabilir ama daha iyi bir geleceğe açılıyor ve bu geleceği seçmenizi istiyorum” dedi.
 

Demokrat Parti’nin North Carolina eyaletinin Charlotte kentinde düzenlenen ulusal kurultayı, ABD Başkanı ve 6 Kasım seçimlerinde Demokrat Parti’nin başkan adayı Barack Obama’nın konuşmasıyla sona erdi.

Eşi Michelle Obama’nın sahneye davet ettiği Obama, uzun süre ayakta alkışlandı ve salonda ”4 yıl daha” sloganları atıldı.

Obama, ilk olarak eşine, ”Seni çok seviyorum Michelle. İki gün önce (Michelle’in konuşmasıyla) herkes, ne kadar şanslı bir adam olduğumu tekrar hatırladı” dedi. Ardından kendisini izlemeye gelen kızlarına seslenen Obama, ”Sizlerle gurur duyuyorum ama yarın sabah da okula gitmekten kaçamayacaksınız” diye espri yaptı.

Daha sonra ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’i, ”en iyi başkan yardımcısı ve dostu” olarak tanımlayan Obama, konuşmasının başında alkışlar eşliğinde, partisinin başkan adaylığını kabul ettiğini açıkladı.

”Değişim sizdiniz, şimdi bu yoldan geri dönmeyin”
Obama, kendisine yöneltilen vaat ettiği ”değişim”i gerçekleştirmekte başarısız kaldığına yönelik eleştirilere de yanıt verdi.

Hiçbir zaman kolay ve hızlı çözülebilir yol önermediğini belirten Obama, şunları kaydetti:
”Siz beni hoşlandığınız şeyleri size söylemem için değil, doğruları söylemem için seçtiniz. Doğru olan şu ki; on yıllardır biriken zorluklara çözüm getirmek birkaç yıldan fazlasını alacak, ortak çaba, sorumluluğun paylaşılması ve bundan daha kötü olan tek kriz sırasında (eski ABD Başkanı) Franklin Roosevelt’in izlediği cesur ve kararlı adımları gerektirecektir”  
 

Hiçbir zaman bu seyahatin kolay olacağını söylemedim, bunun da sözünü vermiyorum. Ama şunu bil Amerika: Problemlerimiz çözülebilir, sıkıntılar aşılabilir.

Bizim önerdiğimiz yol biraz daha zorlu olabilir ama daha iyi bir geleceğe açılıyor ve sizden bu geleceği seçmenizi istiyorum. Evet, yolumuz daha uzun ama bu yolu beraber katediyoruz. Geri dönmüyoruz, kimseyi arkada bırakmıyoruz, birbirimize destek oluyor, zaferlerimizden güç, hatalarımızdan ders çıkartıyoruz”.
Obama, şöyle devam etti:

”Değişim sizdiniz, şimdi bu yoldan geri dönerseniz, sizin sesinizin değişiklik yaratacağı fikrinden vazgeçerseniz, değişim olmayacağına dair söylemlere inanırsanız, sizin sesinizin yerini lobiler, çıkar grupları, seçimi satın almaya çalışan 10 milyon dolarlık çek sahipleri, sizin oy kullanmanızı zorlaştıranlar, evlilik, sağlık gibi konularda sizin yerinize hayatınız hakkında karar verenlerin sesi dolduracak. Sadece siz bunun olmamasını sağlayabilirsiniz, sadece siz bizi ileriye taşıyabilirsiniz.”

Obama, ”Dolayısıyla, burada sizin karşınızda dururken hiçbir zaman Amerika hakkında bu kadar umutlu olmadım, sorunların tüm çözüm formüllerinin bende olduğunu düşünmüyorum, zorluklarımızın boyutunun farkındayım, umutluyum çünkü siz bana umut veriyorsunuz” dedi ve 4 yıl içinde şahit olduğu Amerikalıların yaşadığı başarılardan örnekler aktardı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme