“Gazze’de yaşananlar bizi endişelendiriyor”

Şehirler
Putin, Moskova’da düzenlenen Rusya-Almanya 14. Devletler Arası İstişare Toplantısı’nda Almaya Başbakanı Merkel ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklamada bulunan iki lider, Rusya-Alma...
EMOJİLE

Putin, Moskova’da düzenlenen Rusya-Almanya 14. Devletler Arası İstişare Toplantısı’nda Almaya Başbakanı Merkel ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklamada bulunan iki lider, Rusya-Almanya ilişkilerinde bir soğukluk olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Putin, Almanya ile ilişkilerinin olumsuz olarak değerlendirilemeyeceğini belirtirken, "Bazı konularda farklı düşünüyoruz. Ancak bunlar diyalog ile çözülebilecek sorunlar" dedi.

Merkel ise, hem Almanya’da hem de diğer ülkelerde muhalifler tarafından dile getirilen farklı görüşler olduğunu, hükümetlerin bu farklı görüşleri de dikkate alması gerektiğini belirtti.

İsrail’in Gazze saldırısı

Putin, Merkel ile Gazze’de meydana gelen olaylar konusunda benzer düşüncelere sahip olduklarını söyledi.

İkili görüşmelerinde Gazze’deki son durumu da değerlendirdikleri belirten Putin, "Gazze’deki durum bizi endişelendiriyor" dedi.

Pussy Riot tartışması

Kilisede düzenledikleri Putin ve Rus kilisesi karşıtı eylem nedeniyle Rus müzik grubu "Pussy Riot" üyelerinin ikişer yıl hapis cezasına çarptırılması, basın açıklaması sırasında iki lider arasında tartışma konusu oldu.

Merkel, "Şarkıcılara yönelik böyle bir cezanın Almanya’da verilebileceğinden şüpheliyim" ifadelerini kullanırken, Putin ise, "Sayın Şansolye, kilisede yaptıkları eylem nedeniyle ceza alan kızlardan söz etti. Acaba kendisi, o kızlardan birinin Yahudi kuklası astığını biliyor mu? Ne biz ne de siz anti-semitik eylemleri destekleyemeyiz" dedi.

Vize sınırlaması

İki liderin ele aldığı bir başka konu ise vizelerin kaldırılması oldu. Putin, vize uygulamasının ikili ilişkileri sınırlayan bir konu olduğunu kaydetti. Merkel ise, karşılıklı vizesiz ziyaret konusunda önemli adımlar atıldığını söylerken, yapılması gereken bazı düzenlemelerin daha olduğunu ifade etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme