Füze kalkanı konusunda kriz büyüyor

Şehirler
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, 4 yıldır devam eden görüşmelerde ABD ile füze kalkanı konusunda uzlaşmaya varamadıklarını ve görüşmelerin şu an çıkmazda olduğunu söyledi.   "...
EMOJİLE

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, 4 yıldır devam eden görüşmelerde ABD ile füze kalkanı konusunda uzlaşmaya varamadıklarını ve görüşmelerin şu an çıkmazda olduğunu söyledi.
 
"Russia Today" televizyonuna mülakat veren Ryabkov, sorunun çözümü için iki temel şartlarının karşılanması gerektiğini belirtti.

RUSYA YASAL GARANTİ İSTİYOR 
 
Ryabkov, "İlk olarak, kurulacak füze savunma sisteminin Rusya’ının nükleer kapasitesi üzerinde olumsuz etki yapmayacağına yönelik yasal garanti verilmesi gerekiyor. İkinci olaraksa, bize verilecek bilgileri bağımsız biçimde doğrulayabileceğimiz bir mekanizma kurulmalı" açıklamasında bulundu.
 
Rusya’nın bu şartlarının değişmeyeceğini vurgulayan Ryabkov, geçen Mayıs Chicago’da gerçekleştirilen NATO zirvesinde de konunun ele alındığını ancak bir sonuca varılamadığını hatırlattı.
 
NATO zirvesinde yapılan sözlü açıklamalardan memnuniyet duyduklarını ifade eden Ryabkov, "Ancak sorun şu ki, bu açıklamalar yasal bir yükümlülük getirmiyor. Yasal değeri olan bir anlaşma imzalanması gerekiyor" dedi.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme