Fransa’dan Mali’ye askeri müdahale

Şehirler
Mali ‘de hükümet ile isyancı silahlı gruplar arasında devam eden çatışmalara müdahale kararı alan Fransa , ülkenin kuzeyine askeri birliklerini gönderdi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande&#...
EMOJİLE

Mali ‘de hükümet ile isyancı silahlı gruplar arasında devam eden çatışmalara müdahale kararı alan Fransa , ülkenin kuzeyine askeri birliklerini gönderdi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın dün akşam sürpriz bir kararla ülkesinin Mali’deki çatışmalara müdahale edeceğini açıklamasının ardından, Mali’nin kuzeyindeki isyancı ve silahlı gruplara yönelik hükümet güçlerinin düzenlediği operasyonlara Fransız ordusu da katıldı. Söz konusu grupların komuta merkezlerine yönelik hava destekli operasyonlarda ağır yaralanan bir Fransız pilot öldü.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, gece yarısı düzenlenen operasyonlarda üç ayrı kampın bombalandığını bildirdi.

Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise ”Silahlı grupların Mali’de terör devleti kurmak istediğini” söyleyerek, Fransa’nın Mali’ye müdahalesinin gerektiği kadar olacağını ifade etmişti.Bu arada, hükümetin kontrolünde olan ve ülkenin orta kesiminde bulunan Konna kentini 2 gün önce ele geçiren silahlı gruplardan Ensaruddin hareketinin bölgeden çıkarılmaya başlandığı bildirildi.

Mali’nin kuzeyinde etkili olan Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi de askeri müdahaleden önce diyalog ve müzakere yolunun izlenmesi gerektiğini belirtti.Öte yandan, hükümetin ”denetimi altındaki bölgelerde” olağanüstü hal ilan ettiği Mali’deki Cumhuriyet ve Demokrasi’yi Koruma Cephesi ise Fransa’nın Mali’deki silahlı gruplara karşı askeri müdahalesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Mali’nin kuzeyi, Ocak 2012’de silahlı grupların kontrolüne geçmişti. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Afrika Birliği, bu gruplara yönelik uluslararası askeri müdahale için BM Güvenlik Konseyi’ne başvurmuş ve Konsey’den şartlı onay verilmişti.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme