Filistinli Hana Şalabi Açlık Grevini Bitirdi

Şehirler
İsrail’de Hana Şalabi adlı Filistinli tutsak hakkında herhangi bir suçlama getirilmeksizin hapiste tutulmasını protesto için başladığı açlık grevine 43’üncü gününde son verdi. İsrail yönet...
EMOJİLE

İsrail’de Hana Şalabi adlı Filistinli tutsak hakkında herhangi bir suçlama getirilmeksizin hapiste tutulmasını protesto için başladığı açlık grevine 43’üncü gününde son verdi.

İsrail yönetimiyle yapılan anlaşma uyarınca Şalabi, Gazze Şeridi’ne sürgün gönderilecek.

İsrail’in terör örgütü kabul ettiği İslami Cihad’ın destekçisi olduğu öne sürülen Şalabi, 2006’da kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit’e karşı Ekim’de serbest bırakılan bin kadar Filistin tutsaktan biriydi.

Ancak Şalabi geçen ay Batı Şeria’da yeniden gözaltına alındı.

Durumu ağırlaşan Hana Şalabi cezaevi bünyesindeki bir klinikte müşahade altında tutuluyordu.

İsrail, güvenlik riski oluşturduğundan şüphe ettiği kişileri "idari gözetim" adı verilen bir uygulamayla resmen suçlamadan hapiste tutabiliyor.

Associated Press ajansına göre hapishane yetkilileri Şalabi’ye destek için son iki hafta içinde 20 Filistinli mahkumun açlık grevine başladığını açıkladı.

Geçen ay Kadir Adnan adlı başka bir Filistinli tutsak Nisan’da serbest bırakılacağı taahhüdü üzerine 66 gün sonra açlık grevini bitirmişti.

İslami Cihad’ın liderlerinden olduğu öne sürülen Adnan da ‘idari gözetim’ altında tutuluyor.

BBC Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme