Filistin için gözler BM’de

Şehirler
Filistin’in BM’de ”gözlemci devlet” statüsünü kazanmak için yaptığı başvuru, bugün akşam Türkiye saatiyle 22.00’de BM Genel Kurulu’nda (BMGK) düzenlenecek oturumda ...
EMOJİLE

Filistin’in BM’de ”gözlemci devlet” statüsünü kazanmak için yaptığı başvuru, bugün akşam Türkiye saatiyle 22.00’de BM Genel Kurulu’nda (BMGK) düzenlenecek oturumda oylamaya sunulacak. Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BMGK toplantısında bir konuşma yapacak.

Ülkelerin tavrı ne olacak?
Filistinli yetkililer, Filistin’in BM üyesi 132 devlet tarafından tanınması nedeniyle oylamanın Filistin’in lehine olacağını belirtiyor.

Karar taslağına karşı oy kullanacak 6 ülke arasında İsrail, Amerika, Kanada, Mikronezya, Nauru ve son dönemde ret oyu kullanacağını açıklayan Almanya yer alıyor. İngiltere ve Litvanya ise çekimser oy kullanacaklarını açıklamışlardı.

Bu akşamki toplantıda Filistin’in başvurusundan yana oy kullanacaklarını açıklayan ülkeler arasında ise Fransa, Danimarka, Avusturya, İspanya, Norveç, İsviçre ve Yunanistan gibi ülkeler yer alıyor.

Filistin’e ne kazandıracak?
Filistin’in ”gözlemci devlet” olarak kabul edilmesi, BM’de hukuki, siyasi ve diplomatik yetkilere sahip bir devlet olmasına imkan sağlamakla birlikte, ‘üye devlet’ olma başvurusunda bulunmasının yolunu da açıyor.

Filistin bu yeni statü ile BM ile ilişkili birçok kuruluşa başvuru hakkı kazanacak. Bunlardan biri de Uluslararası Ceza Mahkemesi(UCM). İsrail, Filistin’in yeni statüyü almasının ardından UCM’ye gitmesinden endişe ediyor.

İtalya da desteğini açıkladı
Filistin’in ”Gözlemci devlet” olma başvurusuna, İtalya’nın destek vereceği bildirildi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme