Filistin Alimler Birliğinden ”Kudüs” fetvası

Şehirler
Merkezi Gazze’de bulunan Filistin Alimler Birliğinin verdiği fetvada, ”Filistinliler dışında İsrail işgalindeki Kudüs’e seyahat etmenin ve Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmenin şera...
EMOJİLE

Merkezi Gazze’de bulunan Filistin Alimler Birliğinin verdiği fetvada, ”Filistinliler dışında İsrail işgalindeki Kudüs’e seyahat etmenin ve Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmenin şeran haram olduğu” ifade edildi.

”İşgal altındaki Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmemenin, ”Siyonist egemenliği tanımamak ve işgalci İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine karşı direnmek” anlamına geleceği bildirilen fetvada, ”Mescid-i Aksa özgürlüğüne kavuşana kadar ümmetin çocukları arasında cihat ruhunun canlı tutulması için Kudüs’ün ziyaret edilmemesi gerekir” ifadesine yer verdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi de Kudüs’ün Filistinliler dışındaki Müslümanlar ve Araplar tarafından ziyaret edilmesinin haram olduğu yönünde fetva vermişti. Batı Şeria’daki Filistin Hükümeti’nin Vakıflar Bakanı Mahmud el-Habbaş ise fetvaya şiddetle karşı çıkmış ve Karadavi’ye fetvasını gözden geçirme çağrısı yapmıştı.

Söz konusu fetvanın Kuran ve sünnete aykırı olduğunu savunan Habbaş, ”Bu fetva Kudüs’ü Müslümanlardan ve İslam dünyasından izole etmeye çalışan İsrail’e yarıyor. Kudüs’ün ziyaret edilmesi şeri olarak farz, siyasi olarak ise bir gerekliliktir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme