Eski kapitalist şimdi dini lider

Şehirler
İngiltere’nin en yüksek başpiskoposluk makamı Canterbury’nin yeni başpiskoposu Justin Welby oldu. Financial Times’a göre Welby, eski bir petrol şirketi yöneticisi olmasına rağmen kap...
EMOJİLE

İngiltere’nin en yüksek başpiskoposluk makamı Canterbury’nin yeni başpiskoposu Justin Welby oldu. Financial Times’a göre Welby, eski bir petrol şirketi yöneticisi olmasına rağmen kapitalizmin aşırılıklarına keskin bir eleştirmen olacak. Welby’in aynı zamanda bankacılık sektörü ve iş ahlakı üzerinde tartışmalarında sözünü sakınmayan güçlü bir ses olması bekleniyor.

Tefecilerin dolandırıcılık aktivitelerini eleştirmesiyle bilinen Welby, Bankacılık Standartları Komisyonu üyesi ve aynı zamanda Lord olan John Mcfall tarafından şöyle anlatıldı " Welby sadece etik bir bakış getirmiyor, o aynı zamanda fon bankacılığı konusunda bir uzman."

Welby’in kuşkuculuk anlayışının kilisedeki ilk günlerinde ortaya çıktığı ve 1990’lı yılların başında yazdığı "Şirketler günah işler mi?" teolojik tezinde bu konu üzerinde yoğunlaştığı biliniyor. Şu anda durham piskoposu olan Welby, yeni göreviyle dünyadaki 80 milyon Anglikanın manevi lideri olacak. Anglikan kilisesinin şu anki lideri Rowan Williams’ın liberal tutumlu olduğu, Welby’in ise daha tutucu bir lider olacağına dikkat çekiliyor.

Enterprise oil ve Elf Aquitaine gibi petrol şirketlerinde üst düzey yöneticilik yapmış ve 1992 yılında istifa ederek kendini dine adamış olan Welby, sadece 1 yıl önce piskopos oldu.

The Lira

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme