Esed’in kimyasal silahlarla ilgili 2 şartı var

Şehirler
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Suriye’nin önümüzdeki günlerde ‘kimyasal silahların önlenmesi’ anlaşmasına dahil olmak için gerekli belgeleri göndereceklerini söyledi. Bu açıklamad...
EMOJİLE

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Suriye’nin önümüzdeki günlerde ‘kimyasal silahların önlenmesi’ anlaşmasına dahil olmak için gerekli belgeleri göndereceklerini söyledi.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra da Birleşmiş Milletler, Suriye’nin anlaşmaya dahil olma isteğine ilişkin mektubunun ellerine ulaştığını açıkladı.

Esed anlaşmaya dahil olduktan bir ay sonra uluslararası topluma ellerindeki kimyasal silahlarla ilgili bilgi vereceklerini söyledi.

Devir için şartı…

Bir Rus televizyon kanalına konuşan Esed, kimyasal silahlarla ilgili sürecin iki yönlü olduğunu belirtti.

Esed, Amerika Birleşik Devletleri’nin tehditlerini sürdürmesi halinde kimyasal silahlarla ilgili girişimin şartlarını yerine getirmeyeceklerini söyledi.

Bu arada Suriye rejiminin Birleşmiş Milletler’e gönderdiği başvuru yazısında İsrail şartı olduğu öne sürülüyor.

İddialara göre başvuru mektubunda Esed’in, Kimyasal Silah Sözleşmesi’ni imzaladığı, Suriye yönetiminin sözleşmenin bütün maddelerine uyacağı taahhüt ediliyor.

Ancak mektupta İsrail’in de aynı yönde garanti vermemesi durumunda söz konusu kuralların bu ülkeye karşı geçerli olmayacağı kayda alınıyor. 

Trthaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme