“Esed, Suriye’de savaş suçu işliyor”

Şehirler
Dünya Suriye’deki kimyasal silahları tartışırken, Beşşar Esed rejimi 2008’de imzalanan bir uluslararası sözleşme kapsamında kullanımı yasaklanan ve "savaş suçu" kapsamına giren b...
EMOJİLE

Dünya Suriye’deki kimyasal silahları tartışırken, Beşşar Esed rejimi 2008’de imzalanan bir uluslararası sözleşme kapsamında kullanımı yasaklanan ve "savaş suçu" kapsamına giren bir başka silaha başvuruyor: Misket bombaları….

Başta İnsan Hakları İzleme Örgütü olmak üzere çok sayıda insan hakları kuruluşu rejim birliklerinin sivillere karşı misket bombası kullandığına dair kanıt topladıklarını açıklamıştı. New York Times’ın Suriye’de bulunan muhabiri C. J. Chivers ise en az üç misket bombası kullanılan bir saldırıya tanıklık ettiğini anlattı.

Muhalif komutanın üssü

Uçaklardan bırakılan ana bombanın infilak ettikten sonra içindeki el bombası büyüklüğünde patlayıcıların dağılarak çevreye saçılması nedeniyle, misket bombaları çok geniş bir alanı etkiliyor. Bu nedenle bu bombalar belirli bir hedefe nokta saldırısı gerçekleştirmek için değil, büyük yıkımlara yol açmak için kullanıyor. Ve  ardından insanlar ölüyor. 

Halep’in kuzeyindeki Marea kentinde 12 Aralık’ta böyle bir saldırıya tanık olduğunu aktaran Chivers, saldırıda ölen dört kişiyle yaralanan 23 kişinin sivil o0lduğunu aktardı. 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme