Esed Kimyasal Silah Kullanıyor!

Şehirler
Türkiye’ye sığınma talebinde bulunan Suriyelilerle görüşmek için Hatay’a gelen Suriye Muhalif Ulusal Konseyi Başkanı Doktor Abdulbasit Seyda temaslarının ardından basın toplantısı düzenled...
EMOJİLE

Türkiye’ye sığınma talebinde bulunan Suriyelilerle görüşmek için Hatay’a gelen Suriye Muhalif Ulusal Konseyi Başkanı Doktor Abdulbasit Seyda temaslarının ardından basın toplantısı düzenledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2. Dünya Savaşı kanunları ve kafasıyla hareket edip başarısız olduğunu iddia eden Seyda, Birleşmiş Milletler’in dışında artık Suriye Dostları ülkelerinin harekete geçmesini istediklerini belirtti.

Kimyasal Kullanılmaya Başlandı

Suriye topraklarının tam bir savaş meydanına döndüğünü ve çocukların bile keskin nişancılar tarafından sokak ortasında vurulduğunu kaydeden Seyda , "Aldığımız son bilgilere göre Esed yönetimi artık bazı bölgelerde kimyasal silah kullanmaya başlamıştır." diye konuştu.

Özgür Suriye Ordusu %60’a Hakim

Öte yandan Suriye Ulusal Konseyi Türkiye Temsilcisi Halid Hoca ise Özgür Suriye Ordusu’nun ülkenin yüzde 60’ında hakim olduğunu söyledi.

Suriye’ye uluslararası müdahale olmaması halinde Özgür Suriye Ordusunun güçlendirilmesi gerektiğini aktaran Hoca, "Suriye’de Özgür Suriye Ordusu dediğimiz askeri bir realite var. Suriye topraklarının çoğuna hükmediyor. Şuanda tek çözüm eğer uluslar arası müdahale niyeti yoksa tek çözüm Özgür Suriye Ordusunun organize hale getirilip güçlendirilmesi. Kuzeyin tamamı Özgür Suriye Ordusunun elinde. Şam’ın çoğu bölgesi de. Bugün gelen haberler Rugneddin Bölgesinin burası Şam’a 4 km uzaklıktadır. Burası tamamen Özgür Suriye Ordusunun kontrolünde. Kontrol zaman zaman el değiştiriyor ama rejimin çok çöktüğünü ve zayıfladığını da gösteriyor" dedi.

"Esed, Siyasi Çözüme Yanaşmıyor"

Tüm muhalefetin Kahire’de toplandığını ve geçici dönemle ilgili bir yol haritası çizerek hükümet ile ilgili görüşünü de ortaya sunduğunu hatırlatan Hoca şunları söyledi: "Suriye Ulusal Konseyi ve Suriye Muhaefeti siyasi çözüme karşı değil. Fakat Esed hükümeti siyasi çözüme yanaşmıyor. Şu anda uluslararası camianın da tereddüdüyle biliyorsunuz ki Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Konseyinde de sürekli kararlar veto yiyor. Bu yüzden artık BM’nin Güvenlik Konseyinde çözüm aranmayacaktır, çözülmeyecektir" dedi.

"Protestolar Artmalı, Silah Desteği Verilmeli"

Bizim aslında en güçlü noktamız Suriye halkının azmi ve iradesidir diyen Hoca, Suriye’nin tüm sokaklarında tüm şehirlerinde protestoların daha büyük hacim ve katılımla devam etmesi gerektiğini söyledi.

Hoca konuşmasını "Suriye Ordusunun yarısından fazlası firarı duruma düşmüştür. Askerler birliklerine gitmiyor. Özgür Suriye Ordusu her gün güçlenerek güç kazanıyor. Katılımlar artıyor. Suriye topraklarının yüzde 60’ı şu anda Özgür Suriye Ordusunun elinde. Şam’ın, Halep’in bir çok mahallesi Özgür Suriye ordusunun elinde. Bu şekilde devam ederse Esat rejimi güç kaybederek düşecektir. Fakat bizim gördüğümüz en önemli şey şu anda Özgür Suriye Ordusuna tank savar ve uçaksavarın sağlanması gerekiyor. Eğer Özgür Suriye ordusunun elinde helikopter ve tanklara karşı gerçekten caydırıcı bir silah olursa Suriye Rejimi ayakta kalamaz" diyerek sürdürdü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme