Dünyanın en fakir devlet başkanı

Şehirler
Uruguay’da 2009’dan bu yana devlet başkanlığı görevini sürdüren Jose Mujica, başkent Montevideo’daki lüks rezidans yerine, karısıyla birlikte başkentin biraz dışındaki bir çiftlik ev...
EMOJİLE

Uruguay’da 2009’dan bu yana devlet başkanlığı görevini sürdüren Jose Mujica, başkent Montevideo’daki lüks rezidans yerine, karısıyla birlikte başkentin biraz dışındaki bir çiftlik evinde kalıyor. 77 yaşındaki Mujica, aylık 12 bin dolarlık kazancının yüzde 90’ını insanlara bağışlıyor. "Kanaatkâr" yaşam şekliyle son derece mutlu olan Uruguaylı lider, suyunu bahçesindeki kuyudan çekiyor, çamaşırlar bahçede yıkanıyor. "Bana en fakir devlet başkanı deniyor. Ama ben kendimi fakir hissetmiyorum. Fakir insanlar sadece pahalı yaşamlarını korumak için çalışan ve hep daha fazlasını isteyenlerdir. Hayatımın büyük bir kısmı böyle geçti. Bu parayla da hâlâ yaşamımı sürdürebilirim" diyen Mujica’nın 2010’da beyan ettiği kişisel tek mal varlığı, 1800 dolar değererindeki 1987 model Volkswagen marka arabası. Bu yıl tapusu eşinde olan evin üzerinde bulunduğu arazi, ev ve traktörlerden oluşan 2150 dolarlık mal varlığının yarısını da resmen beyan eden Mujica’nın mal varlığı, Başkan Yardımcısı Danilo Astori’ninkinin üçte ikisi kadar. Bir önceki Devlet Başkanı Tabare Vasquez’in beyan ettiği mal varlığının ise üçte birine denk geliyor.

‘BANA EKSANTRİK DİYORLAR’

Kazandığını halkla paylaşan "Robin Hood" devlet başkanı, Küba’daki devrimci akımdan etkilenen Uruguay’da, 1960 ve 1970’li yılları Tuparamos isimli sol bir grubun gerillası olarak geçirdi. Tam altı kez vurulan ve 14 yılını cezaevinde geçiren Mujica, salıverildiği 1985’ten sonra siyasete dönerek, devlet başkanı seçildi. Geçtiğimiz haziranda Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Zirvesi’nde (Rio+20) yaptığı konuşmada, zengin ülkelerin tüketim ekonomilerinin gelişmişlik modeli olarak kabul edilmesini eleştiren Uruguay Devlet Başkanı Mujica, "Eksantrik yaşlı bir adam gibi görünebilirim ama bu benim özgür seçimim" diyor. 2009’dan bu yana popülaritesi bu yıl ilk kez yüzde 50’ye düşen Mujica’nın görev süresi 2014’te sona eriyor. Dünyanın pek çok liderinden oldukça farklı bir profile sahip Mujica’nın görevini tamamladıktan sonra emekliye ayrılacağı tahmin ediliyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme