Dünyaca ünlü edebiyatçı Türk çıktı

Şehirler
Goethe’nin soyu Selçuklular’a kadar uzanıyor Neredeyse Goethe ile ilgili araştırmaların tamamında sorulan ‘Goethe Müslüman mıydı?’ sorusuna yeni bir cevap daha eklendi. Goethe ...
EMOJİLE

Goethe’nin soyu Selçuklular’a kadar uzanıyor
Neredeyse Goethe ile ilgili araştırmaların tamamında sorulan ‘Goethe Müslüman mıydı?’ sorusuna yeni bir cevap daha eklendi. Goethe Türk çıktı! Ünlü Alman Şair ve düşünürün soyu; Haçlı seferleri sırasında esir alınarak Almanya’ya götürülen bir Selçuklu subayına dayanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, son Almanya ziyareti sırasında Türk gençlerinden okuyup anlamalarını istediği ünlü Alman edebiyatçı Johann Wolfgang von Goethe’nin soyu Türk çıktı!

Almanları şok edecek araştırma, yayınlandığında olay yaratan Tolstoy Hz. Muhammed / Gizlenen Kitap isimli kitabın yazarı Dr. Arif Arslan tarafından kaleme alınan İslam / Goethe isimli yeni kitabında yer alıyor. Öteki Adam Yayınları’ndan çıkan ve bu hafta satışa sunulan kitapta, Goethe’nin soyunun Türkler’e uzanmasının hikayesi özetle şöyle anlatılıyor:

GOETHE’NİN ATALARI SELÇUKLU

“Filistin’de Hıristiyan ordularının son dayanak noktası Akka Kalesi 1291 yılında Müslümanlar tarafından fethedilince, Haçlı şövalyeleri de geri çekilmek mecburiyetinde kalıyor. Bunun üzerine Alman şövalyeleri de ülkelerine geri dönüyor. Bu şövalyelerden Graf von Lechmotir, nam-ı diğer Grafvon Wrüttemberg Suriye’deyken yaptığı çarpışmalarda Mehmet Sadık Selim adlı bir Selçuklu subayını esir alarak yanında Baden Württemberg’e götürüyor.

Cerrah, hekim, mimar, kendi lisanının yanında Latince ve Arapça’da bilen Selim’e kısa zamanda Baden Württem-berg bölgesindeki en büyük kont tarafından albaylık rütbesi veriliyor. Devlet yönetiminde ciddi başarılar gösteren Selim’e Türk kökenli olması dolayısı ile “Selim Sultan” diye hitap ediliyor.

Selim Sultan Sülalesi Almanya’da üç oğlu vasıtası üç kola ayrılmış. Diğer kiliselerden ayrı bir yapı sitiline benzeyen Brackenheim Kilisesi’nin bahçesindeki küçük türbenin içinde Latince Türk Soylu Sultanların kabrinin olduğu yazıyor. Kilise kayıtları ve mezar taşlarındaki bilgiler de Goethe ve Selçuklu subayı ailesinin akrabalığını bütün yönleri ile gözler önüne seriliyor.

Goethe’nin soyu, Almanya’daki Selçuklu ailesinden Philip Sultan’a kadar ulaşıyor. Şecerede daha aşağıları inildiğinde karşımıza şu isimler çıkıyor: Johann Sultan ve babası Henrich Sultan. Her ikisi de Hessen Bölgesi’ndeki Franckenberg Bölgesi’nde yaşamış. Johann Sultan 1490 ila 1507 yılları arasında Sulh Mahkemesi’nde fahri aza, belediye reisi, mimar olarak görev yapmış. Johann Sultan, bir kilise ve belediye binası inşa ederken babası Heinrich Sultan da Alman kuruşu Pfennig’in mucidi olarak biliniyor. Goethe’nin soyu da Johann Sultan’ın kızı Anna Sultan tarafından geliyor.”

Almanya’da bugün bile nüfuzunu koruyan ünlü Soldan Ailesi ise, Goethe’nin günümüzdeki akrabaları. Rönesans ve reform yıllarında Protestan mezhebinin de Baden Wüttemberg bölgesindeki en soylu ailelerinden olan Soldanlar’ın zaman içinde önemli devlet hizmetleri dolayısı ile topluma önderlik yaptıkları da günümüze ulaşan tarihi belgeler arasında yer alıyor. Goethe’nin soyunu teşkil eden ve Almanya’nın çeşitli yerlerine dağılmış ‘Soldan’ adlı mensupları Almanya’da Türk asıllı olmaları ile tanınıyor. Soldan kelimesinin kökü ise Sultan kelimesine dayanıyor.”

"Muhammed’in Nağmesi" – Mohamets Gesang – adlı şiirinde Hz. Peygamber’i öven, Hristiyanlık’taki Teslis inancını reddeden, kiliseye gitmeyen, günah çıkartmayan, ayrıca yazdığı mektuplarda Müslümanlarla birlikte namaz kıldığını açıklayan, ünlü eseri Doğu-Batı Divanı’nda Müslüman olduğuna dair iddiaları reddetmediğini yazan Goethe’nin inancına dair bugüne kadar birçok tartışma yapıldı. Ancak bu tartışmalardan herhangi bir sonuç çıkmadı.

Öteki Adam Yayınları’ndan çıkan Dr. Arslan’ın İslam / Goethe isimli eseri, Alman şairin dini ve etnik kökenleriyle ilgili iddialara son noktayı koyuyor.

stargazete.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme