Darbeci general halkı meydanlara çağırdı

Şehirler
Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, 23 Temmuz Devrim Bayramı kutlamaları münasabetiyle yaptığı konuşmada, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevden alınması ve ...
EMOJİLE

Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, 23 Temmuz Devrim Bayramı kutlamaları münasabetiyle yaptığı konuşmada, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevden alınması ve sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  

“Muhammed Mursi’ye karşılaştığı krizden çıkması için üç öneri sunduk. Ben eski cumhurbaşkanını aldatmadım. Herkes hesaba çekilecek. Hiçkimse Allah’ı aldatamaz” diyen Sisi, “Muhammed Mursi, siyasi kibri nedeniyle insanlar karşısına çıktıktan sonra ancak görevini bırakabildi. Ordu, emirlerini Mısır halkından alır. Bir an dahi açıkladığımız yol haritasından geri dönülmeyecek. Tüm dünyanın gözlemci olabileceği seçimlere hazırız.” şeklinde konuştu. 

Onurlu tüm Mısırlıları, cuma günü, şiddete ve teröre karşı mücadele sorumluluğunu üstlenmesi için meydanlara inmeye çağıran Sisi, “Ülkede birileri şiddet ve terör eylemlerine başvuracak olursa, ordu ve emniyet güçleri üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir” diye konuştu. 

Ülkeyi tehlikeli bir tünele sürüklemek isteyenler olduğunu ifade eden Savunma Bakanı Sisi, “Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanlığına gelmesinden 5 ay sonra, ülkedeki çekişmelerin siyasi olmaktan dini olmaya dönüştüğü konusunda uyarıda bulunmuştuk. Bazıları orduda bölünmeler olduğunu iddia ediyor. Mısır Ordusu tek yürek olarak ayakta duruyor. Söylenilenler komplodan ibaret” dedi. 

Mursi’ye samimi öğütler verdik

Fitneden kaçınmak adına, Mursi’ye defalarca cumhurbaşkanlığı görevinde kalıp kalmayacağını halk oylamasına sunması çağrısında bulunduğunu belirten Sisi, şöyle devam etti:

“Mursi, halk oylamasına başvurma çağrımı reddetti. Benim Mısır Cumhurbaşkanını aldattığımı zannetmeyin. Mısır ordusu tüm mısırlılara eşit mesafede durmaktadır. Tüm açıklamalarımı yayınlamadan önce Mursi’ye sunuyordum. Uygulamayı düşündükleri bazı projeleri durdurmaları için kendilerine nasihatlerde bulunuyordum.”

Mursi’ye yönelik tavsiyelerini mart ayında tamamen durdurduğunu aktaran Sisi, “Mursi’ye samimi öğütler verdik. Mursi’ye ihanet etmedik, komplo da kurmadık” ifadelerini kullandı.  

Sisi, Mısır’ın krallıktan kurtuluş günü olarak kabul edilen 23 Temmuz devrim bayramı münasebetiyle yaptığı konuşmada, sık sık dinleyiciler tarafından alkışlandı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme