CIA Başkanı’nın şok eden istifası

Şehirler
ABD ordusunun Irak ve Afganistan operasyonlarına komuta ettikten sonra geçen yıl Başkan Barack Obama tarafından CIA Başkanlığı’na getirilen Petraeus, Obama’nın ikinci döneminde adı Leon Pa...
EMOJİLE

ABD ordusunun Irak ve Afganistan operasyonlarına komuta ettikten sonra geçen yıl Başkan Barack Obama tarafından CIA Başkanlığı’na getirilen Petraeus, Obama’nın ikinci döneminde adı Leon Panetta yerine Savunma Bakanlığı adayları arasında sayılırken birden bire istifa kararı aldı.

Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Petraeus’un istifa mektubunu Obama’ya sunduğunu açıklarken "Dave’in ayrılma kararı ulusumuzun en saygın memurlarından birinin kaybıdır" diye konuştu ama istifa gerekçesi hakkında bilgi vermedi. Ancak Petraeus’un, CIA mensuplarına gönderdiği e-posta’da "evlilik dışı bir ilişkiye girdiği için" istifa kararı aldığını yazdı. Petraeus, "37 yıllık evliliğin ardından evlilik dışı bir ilişkiye girerken kötü bir karar verdim. Bu türde bir davranış hem bir koca hem de bizimki gibi bir örgütün lideri olarak kabul edilemez" diye yazdı.

Süleymaniye’de Türk askerlerinin başına ABD askerleri tarafından çuval geçirildiği dönemde, ABD’nin Kuzey Irak’tan sorumlu komutanıydı. Başkan Barack Obama’nın kararıyla CIA başkanı olmadan önce ABD’nin Afganistan’daki ordularının komutanıydı.

OBAMA’DAN AÇIKLAMA
ABD Başkanı Barack Obama David Petraeus’un, kariyeri boyunca hizmetleriyle ülkeyi daha güvenli ve daha güçlü bir hale getirdiğini belirtti. Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Petraeus’un uzun süredir ABD için olağanüstü hizmetlerde bulunduğunu ifade etti.

Irak ve Afganistan’da üstün liderlik sergileyen Petraeus’u, döneminin olağanüstü generallerinden biri olarak niteleyen Obama, Petraeus’un CIA Başkanı olarak da entelektüellik, vatanseverlik ve kendini adamışlıkla hizmette bulunduğunu söyledi. Obama, "Petraeus, kariyeri boyunca hizmetleriyle ülkemizi daha güvenli ve daha güçlü bir hale getirdi" ifadesini kullandı.

Petraeus’un istifasını kabul ettiğini ve CIA çalışanlarının ülkenin güvenliği açısından büyük önem taşıyan görevlerini yerine getirmeye devam edeceğine güveninin tam olduğunu belirten Obama, Michael Morell’in CIA direktörlüğüne vekalet edeceğini dile getirdi.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme