Cenaze de barışa hizmet edecek

Şehirler
Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın önümüzdeki pazar düzenlenecek cenazesi, adeta liderler geçidine sahne olacak. Irkçılığa karşı mücadelesiyle tarihe damga vuran Mandela’nın cenazesin...
EMOJİLE

Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın önümüzdeki pazar düzenlenecek cenazesi, adeta liderler geçidine sahne olacak. Irkçılığa karşı mücadelesiyle tarihe damga vuran Mandela’nın cenazesinde, ABD’den İran ve Küba’ya uzanan ülkeler en yüksek düzeyde temsil edilecek. Öyle ki, Mandela’nın uzlaşmacı ruhunun ve jeopolitik bariyerleri aşan felfesefesinin gölgesinde, törenin sıra dışı diplomatik fırsatlar yaratması bekleniyor. The Guardian’a göre, ABD Başkanı Barack Obama’yla İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ilk kez bir araya gelebilir. 

Öte yandan, ABD cenazede dört ‘başkan’la temsil edilecek. Obama’nın yanı sıra selefleri George W. Bush, Bill Clinton ve Jimmy Carter’ın törene katılması bekleniyor. Cenaze için Pretoria’ya gidecekler arasında İsrail, Filistin ve Çin liderleri de bulunuyor. 

SANAT DÜNYASI DA GİDECEK

Suriye’nin veya Devlet Başkanı Ömer Beşir hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden tutuklama kararı bulunan Sudan’ın nasıl temsil edileceği bilinmiyor. Liderlerin yanı sıra sanat ve spor dünyası da törene katılacak. Sunucu Oprah Winfrey ve U2 grubunun vokalisti Bono Pretoria’ya gidecek isimler arasında. Hal böyleyken, tören şimdiden Papa 2. Jean Paul, Prenses Diana ve ABD’nin suikastla öldürülen başkanı John F. Kennedy’nin cenazeleriyle karşılaştırılıyor.

3 GÜNLÜK CENAZE KORTEJİ

95 yaşında ölen Mandela’nın cenazesi, toprağa verilmeden önce kortej eşliğinde üç gün başkent Pretoria’da farklı güzergahlardan geçirilecek. Naaşı cuma günü katafalka konulacak ve efsane lider 15 Aralık Pazar günü memleketi Kunu’da toprağa verilecek. Güney Afrikalılar, ilk siyahi cumhurbaşkanları için anma etkinliklerine de devam ediyor. Halk, hem kendilerine özgürlük getiren lidere şükranlarını sunmak için dans edip şarkı söylüyor, hem de gözyaşları içinde ağıt yakıyor. 

Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme