Büyük savaş giderek yaklaşıyor!

Şehirler
Suriye’nin başkenti Şam’da Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısı esnasında düzenlenen intihar saldırısında Savunma Bakanı Davud Racha, İçişleri Bakanı İbrahim El Şaar ve Esed’ın eniştesi...
EMOJİLE

Suriye’nin başkenti Şam’da Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısı esnasında düzenlenen intihar saldırısında Savunma Bakanı Davud Racha, İçişleri Bakanı İbrahim El Şaar ve Esed’ın eniştesi istihbarat birimi başkanı Asıf Şevket öldürüldü.

Suriye’deki intihar saldırısına dünyanın önde gelen ülkelerinden ilk tepkiler geldi:

RUSYA: NİHAİ SAVAŞ YAKLAŞIYOR

Suriye’deki intihar saldırısıyla ilgili ilk tepki Rusya’dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de "nihai savaş"ın yaklaştığını söyledi.

Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye karşı yaptırım kararı almasının isyancıları doğrudan desteklemek anlamı taşıyacağını ve ülkeyi iç savaşa sürükleyeceğini iddia etti. Lavrov, "Nihai bir savaş yolda. Muhalefeti destekleme politikası çıkmaz sokak. Esad kendi isteğiyle gitmek istemiyor ve bizim Batılı dostlarımız bu konuda ne yapacaklarını bilemiyorlar" dedi.

PANETTA: SURİYE KONTROLDEN ÇIKTI

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’da Suriye’deki intihar saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye’de işlerin tamamen kontrolden çıktığını söyledi. Suriye’de şiddet olaylarının daha da artmasından endişe ettiğini belirten Panneta, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın iktidarı bırakması için uluslararası baskının artırılması gerektiğini dile getirdi.

Panetta, "Suriye’deki şiddet olayları çok hızlı bir şekilde kontrolden çıktı. Uluslararası toplum, Esad’ın iktidarı bırakması ve barışçıl bir geçiş sağlanması için, baskısını artırmalı" dedi.

İNGİLTERE: BM’NİN GÜÇLÜ MÜDAHALESİ GERİKİYOR

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise, "Suriye’de savunma bakanı ve üst düzey yetkililerin öldürülmesi, Suriye’de çatışmayı sona erdirmek için BM’nin güçlü bir müdahalesi gerektiğini bir kez daha gösterdi" iddiasında bulundu.

Hague, "Bu tür olaylar, BM’nin güçlü ve kararlı bir adım atması gerektiği tezlerini bir kez daha güçlendirdi" dedi.

FRANSA: SURİYE’DE DURUM CİDDİLEŞİYOR

Fransa, Suriye’de "durumun ciddileştiğini" belirten bir açıklamada bulundu. Fransız Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Suriye’de şiddetin yoğunlaşmasıyla birlikte durum her geçen gün daha da ciddileşiyor" ifadelerini kullandı.

Açıklamada, "Beşşar Esad’ın, iktidarı muhafaza etmek için verdiği mücadelenin boşuna olduğunu ve Suriye halkının özlemini duyduğu demokratik geleceğe yürüyüşünü hiçbir şeyin durduramayacağını anlamalıdır. Rejimin son destekçileri de baskının hiçbir yere varmayacağını anlamalıdırlar. Bu destekçileri, son 16 aydır devam eden kanlı baskıyla aralarındaki bağlantıyı kesmeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Fransız Dışişleri, açıklamaya ek olarak, Fransa’nın hedefinin, Suriye konusunda Annan Planı ve Cenevre Anlaşması temelinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden karar çıkartmak olduğu bir kez daha yineledi.

ALMANYA: BM’DE SURİYE’YE KARŞI ORTAK KARAR ALINMALI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’ye yaptırım uygulanması çağrısında bulundu. Başbakan Merkel, bugün başkent Berlin’de yaptığı açıklamada BM Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulunarak, bir an önce Suriye’ye karşı ortak karar tasarısı konusunda anlaşma sağlanmasını istedi.

Merkel, Suriye Savunma Bakanı Davud Racha’nın öldürülmesinin de bu konuda BM’nin yeni bir karar alması zamanının geldiğini gösterdiğini, Suriye’de insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi için tüm ülkelerin birlikte çaba harcaması gerektiğini söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi: "Şam’ın ortasında gerçekleşen patlama bundan sonraki sürecin seyrini belirleyecek"

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi Şam’daki patlama ile ilgili yaptığı açıklamada, "Şam’ın ortasında gerçekleşen patlama bundan sonraki sürecin seyrini belirleyecek" dedi.

Arap Birliği’nin Suriye’de yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade eden Arabi, "Şiddet, karşı şiddeti doğurur diye defalarca uyarıda bulundum. Suriye’deki şiddetin ülkeyi bir iç çatışmaya sürekleyeceğini hatta tüm bölgeyi etkisi altına alabileceğini belirtmiştim. Şam’ın ortasında gerçekleşen bu patlama bundan sonraki sürecin seyrini belirleyecek" şeklinde konuştu.

Suriye krizinin çözümü ile ilgili ise "Suriye’de tek çözüm yolu halkın meşru taleplerinin yerine getirilmesidir" diyen Arabi, "Acilen halkın talepleri yerine getirilerek, barışçıl bir geçiş sürecinin ardından Suriye halkına onur ve özgürlüğünü sağlayacak demokratik bir ülke inşa edilmeli" ifadelerini kullandı.

haber 7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme