Breivik’in kaderi 24 Ağustos’ta çizilecek

Şehirler
Norveç ‘in başkenti Oslo’daki Bölge Mahkemesi’nde 19 Nisan’dan bu yana devam eden davanın bugünkü son duruşmasına, Breivik’in gerçekleştirdiği saldırılardan sağ kurtulanl...
EMOJİLE

Norveç ‘in başkenti Oslo’daki Bölge Mahkemesi’nde 19 Nisan’dan bu yana devam eden davanın bugünkü son duruşmasına, Breivik’in gerçekleştirdiği saldırılardan sağ kurtulanlar ile birlikte, ölenlerin yakınları da katıldı. Ancak duruşmada, Breivik son savunmasını verirken, tüm müştekiler sanığı protesto etmek için duruşma salonunu terk etti.

Breivik savunmasında, saldırılardan sonra kendisini 37 uzmanın kontrol ettiğini ve bunlardan 35’inin kendisi hakkında hasta olmadığını söylediklerini öne sürerek, "Akıl sağlığım yerinde, psikiyatr hasta değilim" dedi.

Breivik’in avukatı Geir Lippestad da yaptığı son savunmada, mükekkilinin akli dengesinin yerinde olduğu üzerinde durdu. Lippestad, dün mütalaasını veren savcıların öne sürdüğü gibi Breivik’in psikiyatr hastası olmadığını, cezai ehliyetinin yerinde olduğunu belirterek, müvekkilinin tedavi için psikiyatri kliniğine gönderilmemesini, bunun yerine eylemlerinden dolayı mümkün olan en hafif hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Breivik hakkındaki çelişkili psikiyatrik raporları inceleyen Norveçli savcılar, dünkü duruşmada 33 yaşındaki ırkçı saldırganın akıl sağlığının yerinde olmadığına karar verilmesi yönünde mütalaa vermişti. Savcılar, Breivik’in cezaevi yerine, kliniğe yatırılmasını talep etmişti.

Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme