Breivik’e kurtuluş yok

Şehirler
Norveç’te geçen yıl 77 kişiyi öldürmekten yargılanan Anders Behring Breivik’in cezai ehliyeti olsa da olmasa da cezaevinde tutulacağı bildirildi.   Breivik’in, psikoz hastası ol...
EMOJİLE

Norveç’te geçen yıl 77 kişiyi öldürmekten yargılanan Anders Behring Breivik’in cezai ehliyeti olsa da olmasa da cezaevinde tutulacağı bildirildi.
 
Breivik’in, psikoz hastası olduğuna karar verilmesi durumunda Norveç’te yerleştirilebileceği yeterince güvenli hiçbir psikiyatri kurumunun bulunmadığı, bu yüzden sanığın halen tutulduğu yüksek güvenlikli Ila Hapisanesi’nin bir bölümünün bu amaçla bir mini hastaneye dönüştürülmekte olduğu belirtildi.
 
Sağlık Bakan Yardımcısı Robin Koss, tehlikeli hastalarla çalışmaya alışkın personelin istihdam edileceği hastanenin, potansiyel olarak Breivik örneğinde olduğu gibi, "çok özel" psikiyatrik vakalara tahsis edileceğini söyledi.
 
Bu durumun etkin olarak uygulanmasının, parlamentonun onayına ve Ulusal Sağlık İdaresi’nin buraya resmi olarak hastane statüsü vermesine bağlı olduğu ifade edildi.
 
Daha önce psikolojik açıdan cezai ehliyetinin olmadığı öne sürülen Breivik, uzmanlar tarafından son olarak nisan ayında incelenmiş ve 77 kişiyi öldürdüğünü itiraf eden Breivik’in akıl sağlığının yerinde olduğuna hükmedilmişti.
 
Breivik, Norveç’te düzenlediği eylemleri kabul ettikten sonra idam ya da müebbetin ceza yasalarında bulunmaması nedeniyle en fazla 21 yıl hapis cezası alacak.

AA
 
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme