Başına ödül konan çete lideri yakalandı

Şehirler
Meksikalı yetkililer, lakabı Z-40 olan  Miguel Angel Trevino’nun Amerika sınırı yakınlarındaki Nuevo Laredo’da bir kamyoneti durduran Meksika deniz kuvvetlerince gözaltına alındığını ...
EMOJİLE

Meksikalı yetkililer, lakabı Z-40 olan  Miguel Angel Trevino’nun Amerika sınırı yakınlarındaki Nuevo Laredo’da bir kamyoneti durduran Meksika deniz kuvvetlerince gözaltına alındığını açıkladı. Trevino’nun koruması ve muhasebecisi de aynı operasyonda ele geçirildi.

Amerika’nın Sesi internet sitesinde yer alan habere göre, 40 yaşındaki Trivenero, Zetas örgütünün kurucu lideri Heriberto Lazcano’nun geçen yıl Meksika ordusuyla girdiği bir çatışmada ölmesinin ardından çetenin başına geçmişti. Çete lideri, aralarında adam kaçırma, cinayet ve işkence dahil olmak üzere  birçok suçtan aranıyordu.

Meksika’da arananlar listesinin en üst sıralarında yer alan uyuşturucu çetesi liderinin başına,  Amerika’da 5 milyon dolar ödül koyulmuştu.

Bir dönem devletin özel kuvvetler gücünde yer alan polislerin taraf değiştirerek kurduğu Zetas örgütünün adı pek çok vahşi eylemde geçti.  Bunların arasında 2010 yılında  72 göçmenin katliamı da yer alıyor.

2010 yılında grubun bölünmesiyle Meksika’nın kuzeyinde çeteler arasında büyük bölge savaşları patlak vermişti.

Meksika eski Devlet Başkanı Felipe Calderon’un 2006’da göreve gelince, uyuşturucu kartellerine savaş ilan etmesinden bu güne kadar, uyuşturucu çeteleri arasındaki hesaplaşmalar ve orduyla girilen çatışmalarda yaklaşık 70 bin kişi hayatını kaybetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme