Barzani: “Taleplerimiz kabul edilmezse…”

Şehirler
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, taleplerinin, Bağdat hükümetince yerine getirilmemesi durumunda daha fazla beklemeyeceklerini belirterek, ”Kürdistan halkı, referandum y...
EMOJİLE

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, taleplerinin, Bağdat hükümetince yerine getirilmemesi durumunda daha fazla beklemeyeceklerini belirterek, ”Kürdistan halkı, referandum yoluyla kendi geleceğine karar verecek ve Kürdistan ile Bağdat arasındaki ilişkilerin geleceğine yön verecektir” dedi.

Barzani’nin, İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ile Roma’da gerçekleştirdiği görüşmenin detayları IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlandı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, Kürdistan bölgesinin, bütün siyasi partileriyle, Bağdat’ta kurulacak yeni hükümete katılmak için Irak’taki siyasi taraflarla müzakerelerde bulunacağını bildirdi. 

Kürdistan halkının, taleplerinin yerine getirilmesi için bir 10 yıl daha beklemeyeceklerini ifade eden Barzani, şunları kaydetti: 

“Anayasal ve meşru olan haklar bekletilemez. Bağdat’ın yönetiminde yer alan kişilerle, yaşanan sorunlara dair müzakereler yapılacak ve talepler açıkça iletilecek. Yeni dönemde bütün sorunların çözülmesini istiyoruz. Kürdistan halkının talepleri, Bağdat yönetimince belirlenen sürede yerine getirilmelidir. Bunun için daha fazla beklemeyeceğiz. Taleplerimiz kabul edilmezse Kürdistan’ın siyasi iktidarı olarak ne yapacağımızı halkımıza soracağız. Kürdistan halkı, referandum yoluyla kendi kaderini tayin edecek ve Kürdistan ile Bağdat arasındaki ilişkilerin geleceğine yön verecektir.” 

İlk defa Kürdistan bölge bayrağı asıldı 

Açıklamada İtalya Dışişleri Bakanlığındaki görüşmede, Irak, İtalya ve AB bayrağının yanı sıra ilk defa Kürdistan bölge bayrağına da yer verildiği ifade edildi. 

Mesut Barzani’nin yardımcısı Fuad Hüseyin, yaptığı açıklamada, Kürdistan bayrağının asılmasının önemine dikkati çekerek, “Bu, Kürdistan halkının artık millet olarak kabul edildiğinin bir göstergesidir. Ayrıca Kürdistan bölgesi düşmanlarına verilen bir mesajdır” dedi. 

Hüseyin, Barzani’nin, Avrupalı liderlere ve devlet adamlarına ilettiği, “Irak Anayasası çerçevesinde Bağdat hükümetiyle uzlaşıya varmaya çalışacağız. Şayet uzlaşma olmazsa referanduma gideceğiz. Referanduma uluslararası gözlemciler de davet edilecek” şeklindeki sözlerini aktardı. 

Kürt bölgesinin talepleri 

Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki siyasi partiler, Irak siyasetinde daha güçlü olmak ve taleplerinin, Bağdat hükümetince yerine getirilmesi için birlikte hareket etme kararı almış ve bunun için ortak bir heyet kurmuştu. 

Kürtler, Irak cumhurbaşkanlığı makamının kendi hakları olduğunu savunarak, görevi dolan Celal Talabani’den sonra seçilecek yeni cumhurbaşkanının da Kürt olmasını istiyor. 

Kürdistan bölge hükümeti, boru hattıyla Türkiye üzerinden dünyaya ihraç ettiği petrolle ilgili Bağdat’ın engelleme girişimlerine karşı çıkıyor. Erbil yönetimi, Irak genel bütçesinden Kürtlerin hakkı olan yüzde 17’lik payın kesintisiz ve zamanında verilmesini talep ediyor. 

Kürtler, ayrıca Kerkük ve Hanekin başta olmak üzere sorunlu bölgelerde Irak Anayasası’nın 140. maddesi çerçevesinde referandumun yapılmasında ısrarcı. Peşmerge maaşlarının merkezi Irak hükümetince ödenmesi, Irak 2014 bütçe tasarısında Kürtler aleyhine olan maddelerin kaldırılması da Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin diğer taleplerini oluşturuyor. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme