“Bağımsız Filistin devletini destekliyoruz”

Şehirler
 Obama ile Abbas, Filistin Devlet Başkanlığı Sarayı’nda iki saati aşkın süre görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Obama, burada yaptığı konuşmada, 5 yıl önce geld...
EMOJİLE

 Obama ile Abbas, Filistin Devlet Başkanlığı Sarayı’nda iki saati aşkın süre görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Obama, burada yaptığı konuşmada, 5 yıl önce geldiği Ramallah’ı tekrar ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu, ziyareti sırasında hem şehirdeki ilerlemeyi hem de zorlukları görme fırsatı yakaladığını söyledi.

Obama, ”Ramallah’a döndüm, çünkü ABD bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasını destekliyor. Filistinliler, işgalin son bulmasını, özgürce ve güvende hissederek hareket ve seyahat etmeyi hak ediyor. Filistinliler, haklarına saygı duyulduğu, yarının bugünden daha iyi olacağı bir geleceği hak ediyor” diye konuştu.

”Filistinliler, kendilerine ait bir devleti de hak ediyor” diyen Obama, Mahmud Abbas ile Başbakan Selam Feyyad’ın Filistin’de kurumların inşa edilmesi sürecinde gösterdikleri çabaları övdü.

”Filistin’i yukarılara çıkarmak yerine, İsrail’i parçalara ayırmak” niyetinde olanların bulunduğuna işaret eden Obama, ABD’nin Filistin’e desteğinin süreceğini, ek bir yardım sağlanmasını öngördüklerini belirtti.

Barıştan vazgeçemeyiz

Abbas’la görüşmesine ilişkin olarak Obama, ”Sayın Abbas’a, ABD’nin, Filistin ve İsrail halklarından oluşan iki devlet vizyonunu gerçekleştirme yönündeki bağılığını tekrarladım” dedi. Obama, İsrail’in yanında Filistinlilerin evi olan bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin devletini öngördüklerini söyledi.

Her iki tarafın da üzerinde uzlaşabileceği adımları tespit etmek için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Obama, ”Mevcut durum ne kadar zor da olsa, yönetimim çaba göstermeye devam edecek. Barış arayışından vazgeçemeyiz. Tehlikede olan çok şey var. Eğer başaracaksak, şimdiye kadar ilerleme getirmemiş bazı formül ve alışkanlıklardan kurtulmalıyız ” dedi.

Yerleşim yerleri katkı sağlamıyor

Batı Şeria’daki yerleşim faaliyetinin süreçteki sorunlardan biri olduğunu ifade eden Obama, konuyu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile de görüştüğünü belirterek, ”ABD’nin politikası şudur; devam eden yerleşim faaliyetlerinin barış sürecine katkı sağladığını, uygun olduğunu, süreci ileriye taşıdığını düşünmüyoruz” dedi.

Sorunun hemen çözülemeyeceğine işaret eden Obama, ”Öte yandan, doğrudan müzakerelerin, ancak her konu çözüme kavuşturulduktan sonra başlatılması beklenirse, o zaman müzakerenin anlamı olmaz” ifadesini kullandı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme