Ayrılıkçı lider 42 yıl sonra tutuklandı

Şehirler
Kuzey İrlanda’nın İngiltere’den ayrılmasını savunan Sinn Fein’in lideri Gerry Adams 42 yıl önce işlenen bir cinayetten tutuklandı. Kuzey İrlanda polisi 65 yaşındaki Gerry Adams’...
EMOJİLE

Kuzey İrlanda’nın İngiltere’den ayrılmasını savunan Sinn Fein’in lideri Gerry Adams 42 yıl önce işlenen bir cinayetten tutuklandı.

Kuzey İrlanda polisi 65 yaşındaki Gerry Adams’ın, Belfast’ta kendi isteğiyle gittiği karakolda önce ifadesini aldı, ardından tutukladı.

Trthaber’in haberine göre polis, yeni bir gizli tanığın ortaya çıkması üzerine Adams’ın tutuklandığını bildirdi.

Adams ise cinayetle bir ilgisi olmadığını, 23 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde bir komplo ile karşı karşıya olduğunu savundu.

42 yıl önce 10 çocuk annesi dul bir kadın olan Jean McConville, Sinn Fein’in askeri kanadı İrlanda Cumhuriyet Ordusu İRA tarafından kaçırılarak öldürülmüştü. Olay İrlandalı katolikleri bölmüştü.

Eskiden İRA üyesi olan 2 kişi, ölümlerinden sonra yayınlanması kaydıyla Boston College arşivlerine giren röportajlarında, McConville’in öldürülerek gizlice gömülmesi emrini Adams’ın verdiğini ileri sürmüştü.

Kuzey İrlanda polisi, yapılan incelemelerde McConville’in muhbir olduğuna dair bir ize rastlanmadığını açıklamıştı.

Talihsiz kadının cesedi ancak 2003 yılında bir sahilde bulunabilmişti.

1998 yılında silahı bırakarak siyasete atılan Sinn Fein Partisi, halen Kuzey İrlanda’nın ikinci büyük siyasi partisi,koalisyon hükümetinin de ortağı konumunda.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme