Avustralyalı bakan da oruç tutacak

Şehirler
Ramazan ayının ilk teravih namazı, bütün İslam âleminde olduğu gibi Avustralya’da da perşembe akşamı kılınacak. Bütün inananlar ilk sahurla oruçlarını tutmaya başlayacak. Avustralya’...
EMOJİLE

Ramazan ayının ilk teravih namazı, bütün İslam âleminde olduğu gibi Avustralya’da da perşembe akşamı kılınacak. Bütün inananlar ilk sahurla oruçlarını tutmaya başlayacak. Avustralya’da yaşayan Müslümanlar, Ramazan ayına hazırlık yapmaya devam ediyor. Sivil toplum kuruluşları ve vakıflar ise vereceği Ramazan iftar davetleri ve dünyanın değişik ülkelerine yapacağı yardımlarla ilgili hummalı bir çalışma içerisinde.

NSW Toplum ve Vatandaşlık Bakanı Victor Dominello, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) Ramazan öncesi verdiği röportajda, Müslüman toplumuna sıcak mesajlar verdi. Bakan Dominello, "Bu yıl Müslümanlar gibi oruç tutacağım. Onun için şimdiden kendimi zengin iftar sofraları için hazırlıyorum. İftar sofraları, bende unutulmaz anılar bırakıyor." dedi.

NSW Hükümeti’nin de bu yıl toplumumun önemli insanlarına bir iftar vereceğini belirten Dominello, diğer kurum ve kuruluşların iftar davetine de katılacağını belirtti. Dominello, bir çok kurum ve kuruluşun yoğun iftar davetinin söz konusu olduğunu ve bu davetlere katılmayı, sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Dominello konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu yıl daha çok iftar programlarımız ve davetlerimiz gençlere yönelik olacak. İftarlar çok güzel dostluk ve diyaloglar ile karşılıklı anlayışlara vesile oluyor. Onun için bu önemli dönemleri çok iyi değerlendirmek lazım." dedi.

Bu sene ilk kez Müslüman ailelerin daveti üzerine ev iftarlarına da katılacağını hatırlatan Bakan Dominello, şimdiden Avustralya’daki bütün Müslümanlarının bu önemli ayını tebrik ettiğini kaydetti. Normal hayatta, sabah bazen kahvaltılı toplantılarının olduğunu belirten Dominello, bu yıl ise sadece akşam yemeklerini yiyeceğini, dolayısıyla Müslümanlar gibi oruç tutacağını kaydetti.

AVUSTRALYA’DAKİ VAKIFLARDAN, FAKİR ÜLKELERE RAMAZAN KUMANYASI

Öte yandan, 11 ayın sultanı Ramazan’a az bir zaman kalmışken, her yıl bilhassa Afrika’da ve dünyanın diğer bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren Avustralya’daki vakıflar, bu yıl bir ilke imza atıyor. Her Ramazan olduğu gibi bu sene de rahmet ayının bereketini yardım mevsimine dönüştürecek olan Feza, Selimiye, Bluestar Kültürlerarası Diyalog Merkezi, Queensland Eğitim ve Kültür, Barış Eğitim ve Kültür Vakfı ile McYESS vakıflarının ortak organizasyonuyla başlatılan yardım kampanyası, Ramazan ayı boyunca devam edecek. Kampanya ile toplanan nakit yardımlar, Papua Yeni Gine, Endonezya ve Afrika’daki ülkeler ile dünyanın diğer ihtiyaç duyulan bölgelerinde kumanya paketi olarak dağıtılacak. Avustralya genelinde, kumanyalar için toplanacak yardımlar, vakıf merkezlerinin bulunduğu eyaletlerden gönüllü insanların bizzat katılımıyla, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Bu arada Ramazan ayının, Temmuz ve Ağustos aylarının ortalarına denk gelmesi dolayısıyla oruçlar en sıcak mevsimde eda edilirken, Avustralya’da ise kış mevsiminde oruç tutacak. Ramazan ayında ilk gün oruç günü İstanbul’da 16 saat 57 dakika iken, Avustralya’da ise bu süre yaklaşık 11,5 saat olacak.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme