Atatürk Neslişah Sultan’la Evlenmek İstemiş

Şehirler
Son Osmanlı padişahı Sultan Vahideddin ile son halife Abdülmecid Efendi’nin torunu Neslişah Osmanoğlu hayatını kaybetti… Neslişah Osmanoğlu, 4 Şubat 1921’de dünyaya gelmiş, doğumu Osmanoğlu aile...
EMOJİLE

Son Osmanlı padişahı Sultan Vahideddin ile son halife Abdülmecid Efendi’nin torunu Neslişah Osmanoğlu hayatını kaybetti…

Neslişah Osmanoğlu, 4 Şubat 1921’de dünyaya gelmiş, doğumu Osmanoğlu ailesinin mensuplarının kaydedildiği Hanedan Defteri’ne yazılmış ve adına altın bastırılmıştı.
 
Neslişah Sultan, adı Hanedan Defteri’ne yazılmış son isimdi. Neslişah Osmanoğlu’nun annesi Sabiha Sultan, babası Ömer Faruk Efendi’ydi.
 
40 YIL SONRA TÜRKİYE’DE

Neslişah Osmanoğlu,Osmanlı ailesinin diğer fertleri gibi, TBMM’nin halifeliği kaldırma kararının ardından 1924’te 3 yaşında yurtdışına sürüldü. Sabiha Sultan ve Ömer Faruk Efendi, uzun yıllar Fransa’nın Nice şehrinde yaşadı.Neslişah Sultan çocukluğunu ve gençliğini Nice’te geçirdi. 1940’da Mısır tahtının veliahdı ve Darfur Prensi Abdülmünim’le evlendi. Bu evlilikten Abbas Hilmi ve İkbal isimlerinde iki çocuğu dünyaya geldi. 1952’de Mısır’da askerler darbe yaptı ve krallığa son verdi. Bu Neslişah Sultan’ın ve eşinin de hayatında yeni bir dönüm noktasıydı. 1957’de kocasıyla birlikte tevkif edildi. Aylarca askeri mahkemede yargılandı ve 1959’da bütün suçlamalardan beraat etti.Neslişah Sultan ve eşi Prens Abdülmünim, İsviçre’ye yerleşti.Neslişah Sultan, sürgüne gönderildikten 23 sene sonra ilk defa Türkiye’ye girebilmişti. Kısa bir süre kaldıktan sonra ayrılmıştı. Sürgünün 40. yılında ise hanedan mensuplarının kadın üyelerinin Türkiye’ye giriş yasağı kalktığı için geri döndü ve burada yaşamaya başladı.
 
SON HALiFE’NiN TORUNU

Neslişah Osmanoğlu ya da Neslişah Sultan, Ömer Faruk Efendi ile Sabiha Sultan’ın en büyük kızıydı. Neslişah’ın Hanzade (Ö. 1998) ve Necla (Ö. 2006) adında iki kız kardeşi vardı. Halası Haydarabad Nizamı’nın eşi Dürrüşehvar Sultan’dı. Neslişah Sultan’ın biyografisini gazeteci Murat Bardakçı kaleme aldı. Bardakçı kitabında, son iki İslam halifesinin torunu olan Neslişah Osmanoğlu’nun, çocuklarının Müslüman bir ülkede yaşaması ve yanlış evlilikler yapmaması için Türkiye’ye döndüğünü yazmıştı. Neslişah Osmanoğlu, dedesi Vahideddin’e “Şahbaba” diye sesleniyordu.
 
Atatürk sultanla evlenmek istemişti

Neslişah Sultan’ın annesi Sabiha Sultan, Osmanlı hanedanının en güzel kadınlarından birisiydi. O yüzden evlenmek için pek çok talibi olmuştu. Bunlardan bir tanesi de Mustafa Kemal Atatürk’tü. Atatürk evlenmek için saraya müracaat etmiş, ancak ret cevabı almıştı. Çünkü o sıralarda Sabiha Sultan ile sonra halife olacak Abdülmecid Efendi’nin oğlu Ömer Faruk Efendi büyük bir aşk yaşıyordu. Sabiha Sultan ile Ömer Faruk Efendi daha sonra evlenmişlerdi. Bu evlilikten üç kız çocukları oldu. Asker olan Ömer Faruk Efendi, Milli Mücadele’ye katılmak için Anadolu’ya geçmiş, ancak Mustafa Kemal tarafından Ankara’ya kabul edilmemişti.

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme