Asya, silahlanmada Avrupa’yı geçti

Şehirler
Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IISS) değerlendirmelerine göre Asya kıtası, savunma giderlerindeki artışı 2011 yılından 2012 yılına kadar askeri bütçesini yüzde 8,3 arttıran Ç...
EMOJİLE

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IISS) değerlendirmelerine göre Asya kıtası, savunma giderlerindeki artışı 2011 yılından 2012 yılına kadar askeri bütçesini yüzde 8,3 arttıran Çin’e borçlu. Asya bölgesinde toplam artış yüzde 4,94 olarak gerçekleşti.

Avrupa ülkelerinin Yönetimleri ise savunma bütçelerini azalttı. Özellikle NATO üyesi Avrupa ülkeleri 2006 yılından bu yana askeri giderlerini yüzde 11 azalttı. Ayrıca, 200 yılında bu ülkelerde askeri görevlilerinin toplam sayısı da yüzde 25 azaldı. (2 milyon 51 binden 1 milyon 86 bin kişiye düştü).

IISS’nin değerlendirmelerine göre, Avrupa ülkelerinde askeri giderlerinin yüzde 70’i İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’ya ait.

IISS’nin yaptığı değerlendirme, 2012 yılında da savunma giderleri kapsamında ABD’nin bir kez daha lider olduğunu gösterdi. Dünya savunma giderlerinin yüzde 45,3’ü ABD’ye ait. IISS ayrıca, Yakın Doğu, Kuzey Afrika, Latin Amerika ve Rusya’da askeri giderlerde artış olduğunu belirtti.

Rusya’nın Sesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme