Arap Birliği Esed’in Çekilmesini İsteyecek

Şehirler
Nebil El Arabi, Arapça yayın yapan Londra merkezli El Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, zirvede Suriye’deki durumun görüşüleceğini belirtti. Genel Sekreter, "zirvede Beşşar Esed’in...
EMOJİLE

Nebil El Arabi, Arapça yayın yapan Londra merkezli El Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, zirvede Suriye’deki durumun görüşüleceğini belirtti.

Genel Sekreter, "zirvede Beşşar Esed’in çekilmesi istenmeyecek mi" şeklindeki soruya, "doğrudur" şeklinde yanıt verdi.

Nebil El Arabi, Suriye konulu raporunda, Arap devlet başkanlarına, Şam yönetiminin BM-Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın önerilerine yetersiz bir cevap verdiğini belirteceğini de söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, röportajında ayrıca, 29 Mart’ta Irak’ın başkenti Bağdat’ta yapılacak Arap Birliği Zirvesi’nde Filistin sorunu, Suriye ve Somali’deki durum, Yemen’e yapılacak yardım ve Ortadoğu’da tamamen nükleer silahlardan arındırılmış bir bölgenin inşa edilmesi gibi konuların ele alınacağını belirtti.

Zirvede Irak’taki iç meselelerin ele alınıp alınmayacağının sorulması üzerine El Arabi şöyle konuştu:

"Bağdat’ta yapılacak zirve, Irak hükümeti yerine yıllardan beri sıkıntı çeken Irak için yapılıyor. Zirvede herhangi bir Arap ülkesinin iç sorunları herhangi bir zirvenin programında yer almamıştır şimdiye kadar. Temsilciler, böyle bir şeyi programa dahil etmemiştir. Çarşamba günü Dışişleri Bakanları toplanacak herhangi bir ülke böyle bir şeyi dile getirmemiştir. Arap Birliği Genel Sekreterliği, zirveye Irak’ı yöneten siyasi sistemin zirvesi yerine Irak’ın zirvesi olarak bakıyor. Irak, Arap Birliği’nin kurucu ülkelerinden biri. Arap Çalışma Örgütü’nün esas ülkelerinden olan Irak, hak ettiği yeri almaya başlamıştır."

El Arabi, zirveye katılmak için aralarında Türkiye ve İran’ın bulunduğu Arap olmayan toplam 29 ülkenin başvuruda bulunduğunu ve bu başvuruların reddedildiğini söyledi.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme