Annan’dan itiraf: Başarılı olamadım

Şehirler
Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, hazırladığı planın Suriye’deki şiddeti durdurmada başarılı olamadığını söyledi. Annan, Arap Birliği’nin Katar’ın başkenti Daho&...
EMOJİLE

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, hazırladığı planın Suriye’deki şiddeti durdurmada başarılı olamadığını söyledi. Annan, Arap Birliği’nin Katar’ın başkenti Daho’daki toplantısında konuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı sözünde durmamakla suçlayan Annan, hazırladığı 6 maddeli planın Suriye’de şiddeti durdurma konusunda yetersiz kaldığını söyledi.

Suriye’deki krizin bölgeye yayılabileceği uyarısında bulunan Annan, şunları söyledi:

"Yüz binlerce kişi ülke içinde evlerini terketti. Sınırlardaki olaylar ve tansiyonun yükselmesiyle kriz bölgeye yayılıyor. Yabancıların ve suriyelilerin kaçırılması ve komşu ülkelere mülteci akını endişeleri artıyor.

Son günlerdeki görüşmelerimde Suriye’nin komşularının endişelerini açıkça gördüm. Hedeflerimizden şaşmamamız gerekiyor. Öldürme olayları durdurulmalı, siyasi geçiş sağlanmalı ve vurgulayarak söylüyorum, krizin komşu ülkelere sıçramaması sağlanmalıdır. Bunun için uluslararası toplumun ortak hareket etmesi gerekir."

Annan ayrıca, ‘Suriye’de topyekün bir savaş çıkabileceği’ uyarısında bulundu.

Suriye’de şiddetin giderek tırmandığını söyleyen Annan, Hula’da çoğu çocuk 108 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili "Çocukların, kadınların ve erkeklerin katledilmesi korkunç bir suç" ifadesini kullandı.

Annan, "En kötüsü de bunun ülkedeki katliamlardan sadece biri olması. Suriye’de alarm verici mezhepsel boyutuyla topyekün bir savaş çıkma endişesi gün geçtikçe artıyor" diye konuştu.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme