Annan, Suriye’ye Gün Verdi

Şehirler
BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan , Suriye yönetimine en geç 12 Nisan günü saat 06.00’ya kadar şiddeti ön koşulsuz olarak durdurma çağrısı yaparak, Annan planı başarısız demek için h...
EMOJİLE

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan , Suriye yönetimine en geç 12 Nisan günü saat 06.00’ya kadar şiddeti ön koşulsuz olarak durdurma çağrısı yaparak, Annan planı başarısız demek için henüz erken olduğunu kaydetti.

Annan , Hatay’da Yayladağı kampındaki temaslarının ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile yaptıkları başbaşa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Kofi Annan , herkesin ilk önceliğinin Suriye halkının can güvenliği olduğunu söyleyerek, bunun için de ”şiddetin durması, silahların susması ve askerlerin kışlalarına geri çekilmeleri” gerektiğini kaydetti.

Annan , kendi adını taşıyan planı bunu sağlamak için ortaya koyduklarını belirterek, ”Annan planı başarısız demek için henüz erken” dedi.

Özel Temsilci Annan , Suriye yönetimine 12 Nisan Perşembe sabah 06.00 kadar şiddeti durdurma çağrısı yaparak, ”12 Nisan’a kadar hala zaman var” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’ye sığınan Suriyelilere her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Atalay, Hatay Havalanı’nda BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan ile düzenlediği basın toplantısında, Hatay’daki temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Beşir Atalay, BM Özel Temsilcisi Kofi Annan ‘nın bugün kentteki temaslarını anımsatarak, ”Suriyelilerin kaldığı çadırkentleri konteyner kentleri ziyaret etti. Ayrı ayrı kampları ziyaret ettik ve Sayın Annan , helikopterle Kilis konteyner kentini görmüş oldu. Ben Reyhanlı’da, Sayın Annan da Yayladağı’nda çadırkkentte incelemelerde bulundu. Orada kalanları dinleme imkanı oldu” dedi.

Kendisinin bugün özellikle son birkaç gün içerisinde Suriye’den gelen grubu dinlediğini belirten Atalay, şunları kaydetti:

”Sayın Annan da Yayladağı’nda kalan Suriyelileri dinlemiş oldu. Akrabalarını, evlerini ülkelerinde bırakarak Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin kaderlerini paylaştık. Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendilerine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

Bizim tespitlerimiz Suriye’de durum giderek kötüleşmektedir, kritik bir hal almaktadır. Bunun bir örneğini dün Kilis’te yaşadık. Kilis ilimizde, Suriye tarafından açılan ateş neticesinde Kilis konteyner kentinde bir Türk vatandaşı olmak üzere 4 kişinin yaralanması kabul edilemez bir durumdur. Yine bu saldırıdan kaçan 21 Suriye vatandaşı aynı gün ülkemize giriş yapmış. Bunlardan 2’si kısa bir süre sonra hayatlarını kaybetmişlerdir.”

Suriye rejiminin uyguladığı şiddetten kaçarak ülkemize sığınan Suriye vatandaşlarının Türkiye’nin sağlık güvencesi altında olduğunu vurgulayan Atalay, ”Bu olayların yinelenmesi halinde Türkiye gerekli tedbirleri uygulayacaktır.

 Bugünkü çadırkent ziyaretlerinde de bu bölgemizdeki hareketliliği daha net şekilde görme imkanı oldu. Bu özellikle Sayın Annan için oldukça faydalı oldu. Suriye politikası Suriye konusundaki endişelerini de bugünkü bu ziyarette ve bu uzun sınırımızdaki gelişmeleri gördükten sonra daha iyi anlayacaklarına inanıyoruz” deye konuştu.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme