Annan, Esad ile görüştü

Şehirler
Suriye’de bulunan Annan, bugün başkent Şam’da Devlet Başkanı Esad ile bir araya geldi. İkilinin görüşmesinde Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büse...
EMOJİLE

Suriye’de bulunan Annan, bugün başkent Şam’da Devlet Başkanı Esad ile bir araya geldi. İkilinin görüşmesinde Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi ve BM Gözlemciler Heyeti Başkanı General Robert Mood ve yardımcısı hazır bulundu.

Görüşmede Annan’ın, Devlet Başkanı Esad’a, geçtiğimiz hafta sonu aralarında çocukların da bulunduğu ve 108 kişinin ölümüyle sonuçlanan Hule kasabası saldırısına ilişkin uluslararası toplumun derin kaygılarını dile getirdiği öğrenildi. Annan’ın ayrıca barış planının tam manasıyla uygulanması adına siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğini ilettiği bildirildi. Esad’ın ise ülkede artan şiddet olaylarından muhalif güçlerin sorumlu olduğunu ifade ettiği belirtildi.

Annan, dün ülkeye geldikten sonra konakladığı otelde yaptığı açıklamasında, Şam yönetimine ülkedeki kanlı çatışmaların sona erdirilmesi için somut adımlar atması çağrısında bulunmuştu.

Suriye’de yaklaşık 14 aydır süren şiddet olayları nedeniyle uluslararası toplum Şam yönetimine karşı sert tavırlar alırken; Fransa, Almanya, İngiltere, Portekiz, Avustralya, İtalya, İspanya ve Kanada gibi ülkeler Suriye büyükelçisini ülke dışı etti. Daha öncede aralarında Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi ülkeler de elçiliklerini Şam’dan çekmişti.

İHA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme