Alman medyası Erdoğan’ı hoş karşılamadı!

Şehirler
Birçok Alman gazetesi tarafından Başbakan Tayyib Erdoğan’ın Berlin gezisi ilk sayfalara taşınmazken, ‘Die Welt’ gazetesinde yapılan yorumlarda Türkiye’de Alevilere ve Kürtlere ...
EMOJİLE

Birçok Alman gazetesi tarafından Başbakan Tayyib Erdoğan’ın Berlin gezisi ilk sayfalara taşınmazken, ‘Die Welt’ gazetesinde yapılan yorumlarda Türkiye’de Alevilere ve Kürtlere yapılan baskılar öne çıkarılarak olumsuz bir yaklaşım sergilendi.

Kendine güvenen bir Erdoğan’ın Berlin’e geldiği bildirilen haber yorumlarda Türk Başbakan’ın ülkesini haklı olarak en azından bölgesel de olsa dünya politikasında yönlendirici, yükselen bir Türkiye olarak gördüğü kaydedildi.

Richard Herzinger tarafından kaleme alınan yorumda, Türkiye’nin artık dünya politikasının batı standartlarına ve değerlerine göre yönlendirilmediğinden dolayı oluşan tarihi boşluğu doldurmaya hazır olduğu, Erdoğan’ın milliyetçi jeostratejik tutkular taşıyan dış politikasıyla ve politika ile şekillendirilmiş Türk toplumuyla İslam dünyasına örnek olmak istediği vurgulandı. Bu politikada İslam ve modernitenin, dini hakimiyetle demokratik düzenin birbiriyle barışının sağlandığı kaydedildi.
Arap ülkelerinde ve İran’daki olumsuz gelişmelerin gözönüne alındığı analizde, Türkiye’nin bölgede adeta bir refah deniz feneri gibi bölgeyi aydınlattığı belirtildi. Suriye ile ilgili gelişmelerde de Erdoğan’ın, sonrasında Irak’takine benzer bir Kürt devleti kurulmasından endişe duyduğu öne sürüldü.

‘ONBİNLER ERDOĞAN’I PROTESTO EDECEK’

Aynı gazetenin bir başka haberinde Berlin gezisi sırasında Başbakan Erdoğan’ın onbinlerce Alevi ve Kürt tarafından protesto edileceği iddia edildi. Almanya Alevi Toplumu Genel Sekreteri Ali Doğan’ın açıklamasına yer verilen haberde, Doğan’ın Erdoğan hakkındaki şu sözlerine yer verildi: ‘Bu canavarın Avrupa’da demokrat olarak görülmesine daha fazla sabretmeyeceğiz’. Doğan, Başbakan Erdoğan’ın Almanya’ya ayak basar basmaz gösterilere başlayacaklarını bildirdi.

Şimdiye kadar sürekli olarak PKK ve Kürtlere yoğunlaşan ‘Die Welt’ gazetesi gibi Alman medyası, Suriye’deki kanlı iç savaşın başlamasından sonra artık Alevileri ve onların Türkiye’de uğradıkları baskıları daha çok öne çıkarmaya başladı.

Alman gazetesinin haberinde 1993’teki Sivas olayları gündeme getirilerek, yine Almanya Alevi Toplumu Genel Sekreteri Ali Doğan’ın konuyla ilgili sözlerine yer verildi. Doğan ifadelerinde, Türkiye’de farklı inançlara sahip kişilerle, eleştiren gazetecilerin keyfi tutuklamaların kurbanları olduklarını öne sürdü.
Die Welt haberinde, Almanya’da yaklaşık yarım milyon Alevinin yaşadığını ve bunların buradan Türkiye’deki İslamcılığın ve milliyetçiliğin gelişmesine karşı mücadele verdiklerini belirtti. Alevilerin, sözde Türkiye’de uygulanan şeriat, mecburi namaz, alkol yasağı, başörtüsü yasağı gibi uygulamalarını reddettiklerini iddia etti.

Bununla da yetinmeyen Alman gazetesi, Türkiye’de yüzyıllardan beri sünni Müslümanların, Alevilere kanlı bir şekilde baskı yaptığını ve bugün de ayrımcılığın devam ettiğini öne sürdü.
Berlin’de Erdoğan’a karşı protesto yapacakları bildirilen onbinlerce Alevinin gösterilerde şu isteklerine yer verecekleri bildirildi: Suriye ile savaşa hayır, Türkiye’den Esad’a karşı savaşan cihadcılara karşı silah gönderilmesin ve Türkiye’de açlık grevine başlayan siyasi mahkumlar salıverilsin.

Dünyabülteni

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme