ABD silah satışlarını üçe katladı

Şehirler
Bu artışta Ortadoğu’da "Arap Baharı" diye adlandırılan ayaklanmalar etkili oldu.   En Büyük Alım Körfez Ülkelerinden   Amerikan gazetesi New York Times’ta yer alan habe...
EMOJİLE

Bu artışta Ortadoğu’da "Arap Baharı" diye adlandırılan ayaklanmalar etkili oldu.
 
En Büyük Alım Körfez Ülkelerinden
 
Amerikan gazetesi New York Times’ta yer alan habere göre, ekonomik krizin baş göstermesiyle diğer tüm sektörlerde olduğu gibi silah sektöründe de daralma yaşanmıştı. Ancak İran’la yaşanan sorunlar özellikle körfez ülkelerinin silah taleplerini artırdı. 2009’da 31, 2010 yılında 45 milyar dolarlık silah satışıyapan ABD , 2011 yılında ise sadece körfez ülkeleriyle 40 milyar doları aşan silah anlaşması yaptı.
 
Aslan Payı Suudi Arabistan’ın
 
ABD, Suudi Arabistan ile yaptığı silah anlaşmasıyla 84 adet F-15 savaş uçağı ve buna ait çeşitli cephane, füze ve lojistik destek satışı yaptı. Bu anlaşma kapsamında Suudi Arabistan’ın hali hazırda sahip olduğu 70 adet F-15 savaş uçağı ise modernize edilecek. Suudi Arabistan bunların yanında ayrıca 12 adet Apache ve Black Hawk da satın aldı. 2011 yılında yapılan bu anlaşmanın Suudilere bedeli ise 33,4 Milyar Dolar.
 
Birleşik Arap Emirlikleri
 
BAE, ABD’den 3,49 milyar dolarlık hava savunma sistemi, gelişmiş füze kalkanı ve radar satın aldı. Bununla yetinmeyen BAE 939 milyon dolar değerinde 16 adet Chinook helikopter satın aldı. Bu satın alımların toplam bedeli 4,5 milyar doları buldu.
 
Umman F-16 Aldı
 
Körfez ülkelerinden Umman ise Amerika Birleşik Devletleri’nden toplam maliyeti 1,4 milyar doları bulan 18 adet F-16 savaş uçağı alımında bulundu.
 
Hindistan ve Tayvan
 
ABD’nin 2011’de yaptığı rekor silah ihracatında en çok dikkat çekenlerden biri de Hindistan ve Tayvan’a yapılan satışlar oldu. ABD, bu kapsamda Hindistan’a 4,1 milyar dolar değerinde 10 adet C-17 kargo uçağı satışı yaptı. Bir diğer dikkat çeken satış ise Tayvan’a yapılan ve maliyeti 2 milyar doları bulan füze savunma bataryaları oldu.
 
Dünya silah ticartende ilk sırada yer alan ABD’nin ardından ikinci sırayı çok büyük bir farkla Rusya aldı. Bu kapsamda Rusya’nın yaptığı silah ihracatı ise 4,8 milyar dolar oldu.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme